دیابت بارداری، زنگ خطری جدی برای نوزاد

20 تير 1396
متخصص اطفال بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان از دیابت بارداری به‌عنوان زنگ خطر جدی برای نوزاد نام برد.

دکتر میترا صحراگرد در گفت‌وگو با روابط عمومی بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان در این خصوص گفت: ازنظر علمی نوزادی که دارای وزنی بیش‌ازحد طبیعی باشد، ماکروزوم (نوزاد با وزن تولد بالا) نامیده می‌شود و به عبارتی، وزن بالای 4 کیلوگرم در هنگام تولد، اختصاصی گروه ماکروزوم (نوزاد با وزن تولد بالا) است.
وی تصریح کرد: وزن بالای نوزاد در هنگام تولد به دلایلی همچون چاقی مادر، سابقه مادر در تولد جنین ماکروزوم و مادر دیابتی ارتباط دارد.
متخصص اطفال بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان اظهار داشت: برخلاف موردهای اول و دوم که ژنتیکی هستند، مورد سوم قابل‌کنترل است و معمولاً کنترل دیابت بارداری به دو صورت رژیم دیابتی و تزریق انسولین می‌باشد.
دکتر صحراگرد افزود: مادر دیابتی به دلیل افزایش میزان قند خون، باعث ایجاد افزایش انسولین گذرا در جنین شده که در پی آن شاهد کاهش قند خون و افزایش رشد جنین خواهیم بود که نتیجه‌ای جز بالا رفتن وزن جنین نخواهد داشت.
وی تأکید کرد: چاقی جنین قطعاً سلامت او را به خطر می‌اندازد و ناهنجاری‌هایی مانند مشکلات قلبی، کلیوی، روده و تنفسی و همچنین آسیب‌های حین زایمان را در پی خواهد داشت که امکان دارد عوارض آن، سال‌ها دامن‌گیر فرزند باشد.
متخصص اطفال بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان اظهار داشت: همان‌طور طور که در بالا اشاره شد، این عارضه قابل‌کنترل است به شرطی آن‌که مادر پیش از بارداری غربالگری و آزمایش‌هایی ازجمله قند خون را انجام داده باشد، مادر مراقبت‌های حین بارداری ازجمله اندازه‌گیری میزان قند خون و وزن را داشته باشد و در صورت مبتلا شدن مادر به دیابت بارداری، برای کنترل آن به پزشک مراجعه کند.
انتهای پیام/ م.ص 4020
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
دیابت.بارداری     فرهنگ.سلامت     متخصص.اطفال     دکتر.میترا.صحراگرد     بیمارستان.امام‌خمینی     شهرستان.کنگان    

تاریخ بروز رسانی:   20 تير 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >