باهدف حذف انتقال بیماری به نوزادان؛
آغاز فاز اول برنامه کشوری پیوند برنامه‌های کنترل اچ‌آی‌وی و سلامت باروری در استان بوشهر

21 تير 1396
کارگاه آموزشی فاز اول برنامه کشوری پیوند برنامه‌های کنترل اچ‌آی‌وی و سلامت باروری به میزبانی شهرستان دشتی آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی، مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در این کارگاه گفت: هدف از اجرای این برنامه که پیوندی میان برنامه بیماری‌های واگیر و سلامت باروری و سلامت خانواده است، حذف انتقال اچ آی وی و سیفلیس از مادران به نوزادان است.
دکتر فاطمه بهرامیان افزود: این برنامه موسوم به PMTCT است که چندین سال است بر روی آن کار می‌شود و در روز دوم کارگاه به‌تفصیل موردبررسی قرار خواهد گرفت.
وی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در برنامه PMTCT جزو یکی از ۱۶ دانشگاه پایلوت قرار داشته و مراحل اولیه آن را گذرانیده است.
وی تصریح کرد: بر طبق این برنامه مادر از زمان تصمیم به بارداری تا لحظه زایمان و پس‌ازآن ازنظر ابتلا به بیماری ایدز تحت نظر قرار می‌گیرد و اقدامات لازم برای پیشگیری از انتقال این ویروس به نوزاد انجام خواهد شد.
دکتر بهرامیان افزود: شش مرکز پرخطر در شهرستان‌های بوشهر و دشتستان معرفی و این برنامه از سال ۹۳ در این مراکز اجراشده است.
وی با اشاره به لزوم اجرای این برنامه در کل شهرستان‌های استان افزود: در مرحله‌ای هستیم که می‌بایست این برنامه در دو فاز در سطح استان برگزار شود که امروز شاهد برگزاری فاز اول این برنامه برای ۵ شهرستان در شهرستان دشتی هستیم.
وی همکاری تمامی اجزای اجرای این برنامه را در پیشبرد هرچه بهتر آن حایز اهمیت دانست و تصریح کرد: در این کارگاه دوروزه مباحثی همچون معرفی سیاست رویکرد نوین آموزش اچ آی وی، آموزش ایدز با رویکرد نوین، الگوریتم تشخیص اچ آی و، معرفی سیاست PIT و روند اجرای برنامه PMTCT موردبحث و تبادل‌نظر قرار خواهد گرفت.
کارگاه آموزشی فاز اول برنامه کشوری پیوند برنامه‌های کنترل اچ آی وی و سلامت باروری ویژه شهرستان‌های بوشهر، دشتستان، دشتی، کنگان و عسلویه در سالن کنفرانس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتی با حضور مسئولان زایشگاه‌ها و مسئولان واحد بیماری‌های واگیر شهرستان‌های فوق آغاز شد.
انتهای پیام/ م.ا 3040

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation


کلمات کلیدی:
سلامت.باروری     دکتر.فاطمه.بهرامیان     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتی        

تاریخ بروز رسانی:   21 تير 1396

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >