ارتباط افزایش سن مردان با کاهش قدرت باروری

21 اسفند 1396
کارشناس جمعیت و سلامت باروری مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: با افزایش سن مردان، مشکلات کروموزومی اسپرم و شانس ابتلا به برخی بیماری‌های شدید روانی مانند اسکیزوفرنی و اوتیسم در فرزندان بیشتر می‌شود.

آزیتا صفدران افزود: بیشتر مردان تصور می‌کنند که توانایی باروری در آن‌ها قطعی است، اما واقعیت چنین چیزی را نشان نمی‌دهد، همه مردانی که قصد دارند در آینده پدر شوند، باید سلامت تولیدمثل را در جهت حفظ باروری، خصوصاً با افزایش سن، جدی‌تر بگیرند.
وی باروری و داشتن فرزند را یکی از اتفاقات مهم زندگی مشترک و استحکام خانواده دانست و اعلام داشت: توجه به زمان فرزند آوری یکی از نکات مهم در باروری سالم می‌باشد زیرا با افزایش سن در آقایان علاوه بر کاهش شانس باروری موفق، مشکلات کروموزومی اسپرم و شانس ابتلا به برخی بیماری‌های شدید روانی مانند اسکیزوفرنی و اوتیسم در فرزندان بیشتر می‌شود.
کارشناس جمعیت و سلامت باروری مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: اضافه داشت: تأخیر در فرزند آوری در 10 تا 20 سال گذشته افزایش‌یافته است و این مسئله با افزایش خطر ناباروری، با عوارض حاملگی و عوارض جنینی ازجمله چند قلویی، زایمان زودرس، مرده زایی و سزارین همراه است.
این کارشناس اضافه کرد: مردان می‌توانند با بهبود سبک زندگی، قدرت باروری خود را بهبود و حفظ کنند، حفظ وزن مناسب، قطع استفاده از مواد دخانی و ترک سیگار برای بالا نگه داشتن قدرت باروری مردان لازم است.
وی ادامه داد: زمان انتظار برای يك بارداری موفق در همسران مردان بالای ۴۵ سال، پنج برابر مردان بالای ۲۵ ساله است.
صفدران بیان کرد: افزایش سن مردان سبب بیماری‌هایی می‌شود که روی عملکرد جنسی و توان باروری اثر‌گذاری منفي خواهد داشت.
همزمان با اجرای برنامه ملی خودمراقبتی در مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها، سفیران سلامت دانشجویی دانشکده امام خامنه‌ای بوشهر، با سلامت باروری و علل ناباروری در آقایان آشنا شدند.   
انتهای پیام/ ا.س- 3000
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
باروری     آزیتا.صفدران     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   21 اسفند 1396

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >