دیابت درمان قطعی ندارد اما می‌توان آن را کنترل کرد

20 آبان 1397
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: دیابت درمان قطعی ندارد اما می‌توان آن را کنترل کرد تا از یک زندگی فعال وبا نشاط محروم نشد.

فرزانه گشمردی با بیان اینکه بیش از 150 میلیون نفر در دنیا مبتلا به بیماری دیابت هستند افزود: بیماری دیابت به علت بالا بودن مداوم قند خون ایجاد می‌گردد زیرا تنظیم میزان قند خون به‌وسیله‌ی هورمون‌های متعددی صورت می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها انسولین است.
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر به مناسبت هفته ملی دیابت که از تاریخ 19 لغایت 25 آبان ماه نام‌گذاری شده است اضافه کرد: این ماده توسط لوزالمعده تولید می‌شود درصورتی‌که به هر علتی انسولین نتواند فعالیت خود را به انجام برساند یا مقدار آن کافی نباشد میزان قند خون بالا رفته حالتی به وجود می‌آید که به آن دیابت یا مرض قند گویند.
فرزانه گشمردی دیابت را بر اساس عملکرد لوزالمعده به دو گروه 1 و 2 تقسیم کرد و عنوان داشت: در دیابت نوع 1 افراد مبتلا برای ادامه حیات نیاز به تزریق انسولین و رعایت رژیم غذایی دارند چون در این افراد انسولین یا اصلاً تولید نمی‌شود و یا به مقدار ناچیز تولید می‌گردد که بدن نمی‌تواند از قند (سوخت) حاصل از مصرف غذاهای استفاده نماید.
وی بیان داشت: در دیابت نوع 2 (دیابت غیر وابسته به انسولین) لوزالمعده هنوز قادر به تولید انسولین می‌باشد ولی سلول‌های بدن به انسولین موجود در خون پاسخ مناسب نمی‌دهند، همچنین دیابت نوع 2 شایع‌ترین شکل بیماری قند است به‌طوری 95-90 درصد مبتلایان به دیابت از این نوع بیماری رنج می‌برند.
این کارشناس گفت: برخلاف افراد مبتلا به دیابت نوع 1، در مبتلایان به دیابت نوع 2 علائم به‌کندی پدیدار می‌شوند و معمولاً چندین سال طول می‌کشد تا شخص از بیماری خودآگاهی یابد.
گشمردی اظهار داشت: تشنگی بیش‌ازحد، افزایش تعداد دفعات ادرار (تکرار ادرار)، کاهش وزن، خستگی و احساس از دست رفتن انرژی، تاری دید، خشکی و خارش پوست، عفونت‌های عودکننده مانند برفک، عفونت‌های دستگاه ادراری و عفونت‌های پوستی و از بین رفتن حس بخش‌های انتهایی اندام‌ها و احساس گزگز و مورمور در آن‌ها از علایم بیماری دیابت است.
عوارض مخرب دیابت
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر در رابطه با عوارض تخریبی بیماری دیابت بیان داشت: بالا بودن مداوم قند خون می‌تواند باعث تخریب برخی اعضای بدن شود. البته امروزه با مطالعات متعدد ثابت‌شده است که کنترل دقیق قند خون می‌تواند از پیدایش یا پیشرفت این عوارض جلوگیری نماید.
 وی با بیان اینکه اعصاب، چشم، قلب و کلیه‌ها را از اعضایی خواند که ممکن است براثر دیابت آسیب ببینند افزود: در بیماران دیابتی نوع ۲ شروع این علامت‌ها ممکن است تدریجی باشد و حتی ممکن است فرد مبتلا هیچ‌یک از موارد فوق را تجربه نکند و تا سال‌ها دیابت او تشخیص داده نشود.
در چه افرادی احتمال دیابت نوع ۲ بیشتر است؟
کارشناس مسئول واحد بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت شهرستان بوشهر ازدیاد دیابت نوع ۲ را به دلیل وجود سابقه خانوادگی دیابت، وزن بالا، سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی دانست و افزود: در صورت بروز یک یا چند مورد از موارد بالا، افراد می‌بایست برای معاینه و بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نمایند.
وی در خصوص درمان دیابت تأکید داشت: دیابت فعلاً درمان قطعی ندارد اما می‌توان آن را کنترل نمود تا از یک زندگی فعال و با نشاط محروم نشد. کنترل دیابت نیز به عواملی همچون برنامه غذایی مناسب، ورزش منظم و کاهش وزن بستگی دارد زیرا تشخیص زودرس از بروز عوارض مرگبار و ناتوان‌کننده دیابت جلوگیری می‌کند و باعث سلامت و بهبود فرد می‌شود.
انتهای پیام/ ا.س- ۳۰۰۰
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
دیابت     فرازنه.گشمردی     فرهنگ.سلامت     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   20 آبان 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >