معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت:
هفت هزار بیمار دیابتی در دشتستان شناسایی و در سامانه سیب ثبت‌شده‌اند

21 آبان 1397
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان از شناسایی هفت هزار بیمار دیابتی و ثبت آن‌ها در سامانه الکترونیک سیب خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان؛ معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان این شهرستان گفت: در حال حاضر در جهان سالانه یک‌میلیون کودک و نوجوان کمتر از ۱۹ سال مبتلا به دیابت نوع یک شناسایی‌شده و حدود چهار میلیون نفر نیز به دلیل بیماری دیابت جان خود را از دست می‌دهند.
محمدحسین دریسی اظهار کرد: با اجرای طرح تحول در حوزه بهداشت و انجام مراقبت‌های بهداشتی به‌صورت فعال هفت هزار بیمار دیابتی در شهرستان دشتستان توسط بهورزان و مراقبین سلامت شناسایی و در سامانه الکترونیک سیب ثبت‌شده‌اند.
وی تصریح کرد: این بیماران هرماه یک‌بار توسط بهورزان و مراقبین سلامت و هر سه ماه یک‌بار توسط پزشک مراکز خدمات جامع سلامت مراقبت شده و روند بیماری آنان کنترل می‌شود.
محمدحسین دریسی بیان داشت: اهمیت بیماری دیابت در این است که این بیماری علائم مشخص و پر سروصدایی نداشته و زمانی خود را نشان می‌دهد که بیماران به علت ناآگاهی از میزان قند خون دچار عوارض بیماری دیابت شده‌اند.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: از هر ۴ نفر بیماران دیابتی یک نفر از بیماری خود اطلاعی نداشته و زمانی به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند که قند خون بالا صدمات غیرقابل جبرانی را به اعضای بدن مانند چشم، کلیه و ... وارد کرده است.
وی خاطرنشان کرد: تنها راه تشخیص دیابت انجام آزمایش خون می‌باشد و هفته ملی دیابت (۲۵-۱۹ آبان ماه) بهانه ایست که سلامتی‌مان را به خودمان یادآور شویم و با مراجعه به آزمایشگاه از میزان قند خون خود مطلع شویم.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان دشتستان با اشاره به نقش ورزش و تغذیه سالم در پیشگیری و کنترل دیابت عنوان کرد: امروزه کم‌تحرکی، استفاده زیاد از خودرو و ورزش نکردن در زندگی اغلب افراد باعث اضافه‌وزن و چاقی به‌خصوص چاقی‌های شکمی و تجمع چربی در بدن شده که سبب افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین و دیابت نوع ۲ می‌شود.
لازم به ذکر است که در شهرستان دشتستان آزمایش قند خون برای سنین ۳۰ تا ۵۹ سال (میان‌سالان) در آزمایشگاه‌های دولتی به‌صورت رایگان انجام می‌شود.

انتهای پیام/ س.غ/۳۰۳۰
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
دیابت     معاون.بهداشتی     محمدحسین.دریسی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   21 آبان 1397

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >