کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت بوشهر:
بیماری دیابت موجب تخریب اعضای بدن می‌شود

5 دی 1397
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت گفت: بیماری دیابت یا همان بالا بودن مداوم میزان قند خون موجب تخریب اعضای بدن می‌شود.

محمدرضا شهسواری در جمع نمازگزاران مسجد توحید بوشهر افزود: البته امروزه با مطالعات متعدد ثابت‌شده که کنترل دقیق قند خون می‌تواند از پیدایش یا پیشرفت این عوارض جلوگیری نموده و باعث پیگیری از آسیب به اعضایی مانند اعصاب، چشم، کلیه و قلب می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در بیماران دیابتی نوع دو شروع این علامت‌ها ممکن است تدریجی بوده و حتی ممکن است فرد مبتلا هیچ‌یک از موارد فوق را تجربه نکند و تا سال‌ها دیابت او تشخیص داده نشود.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت گفت: با توجه به تغییر سبک زندگی افراد در سال‌های اخیر، جامعه با افزایش شیوع چاقی و دیابت مواجه شده که آموزش، به‌کارگیری روش زندگی سالم و تغییر الگوهای جامعه در امر کاهش خطر ابتلای افراد به بیماری دیابت بسیار مفید است.
وی بیان داشت: دیابت یکی از مهم‌ترین مشکلات بهداشتی، درمانی، اجتماعی و اقتصادی جهان محسوب می‌شود که به علت بالا بودن مداوم قند خون ایجاد می‌شود.
شهسواری افزود: تنظیم میزان قند خون به وسیله هورمون‌های متعددی صورت می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها انسولین است، این ماده توسط لوزالمعده تولیدشده و در صورتی که به هر علتی انسولین نتواند فعالیت خود را به انجام برساند یا مقدار آن کافی نباشد میزان قند خون بالا رفته و حالتی به وجود می‌آید که به آن دیابت یا مرض قند می‌گویند.
وی دیابت را بر اساس عملکرد لوزالمعده به دو گروه ۱ و ۲ تقسیم کرده و افزود: در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ یا انسولین ساخته نشده و یا مقدار آن ناچیز است بنابراین افراد مبتلا به این نوع دیابت برای ادامه حیات نیاز به تزریق انسولین و رعایت رژیم غذایی دارند به همین دلیل بدن نمی‌تواند از قند حاصل از مصرف غذاها استفاده نموده که درنتیجه بدن دچار کاهش شدید وزن می‌شود.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت در مورد دیابت نوع دو بیان داشت: در افراد مبتلا به این نوع دیابت، لوزالمعده هنوز قادر به تولید انسولین است ولی سلول‌های بدن به انسولین موجود در خون پاسخ مناسب نمی‌دهند، همچنین باید گفت دیابت نوع دو شایع‌ترین شکل بیماری قند است و بیش از ۹۰ درصد مبتلایان به دیابت از این نوع بیماری رنج می‌برند.
کارشناس بیماری‌های غیر واگیر مرکز بهداشت تشنگی بیش از حد، افزایش تعداد دفعات ادرار (تکرار ادرار)، کاهش وزن، خستگی و احساس از دست رفتن انرژی، تاری دید، خشکی و خارش پوست و عفونت‌های عود کننده مانند برفک را ازجمله علائم دیابت برشمرد.
شهسواری افزود: عفونت‌های دستگاه ادراری، عفونت‌های پوستی، از بین رفتن حس بخش‌های انتهایی اندام‌ها و احساس گزگز در آن‌ها از دیگر علائم این بیماری است که افراد اگر به‌طور دقیق درمان نشوند و همواره قند خون آن‌ها بالا باشد دچار عوارض مخرب دیابت خواهند شد.


انتهای پیام/ ا.س- ۳۰۰۰
با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال تلگرام دریافت کنید
https://telegram.me/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
دیابت     محمدرضا.شهسواری     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   5 دی 1397

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >