پدیده تک‌فرزندی ارمغان صنعتی شدن جوامع؛
پیامدها و مشکلات تک‌فرزندی را بیشتر بشناسیم

3 مهر 1398
کارشناس برنامه سلامت باروریِ معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تک‌فرزندی پدیده‌ای است که به دنبال صنعتی شدن جوامع امکان رخداد آن افزایش می‌یابد.

حکیمه وحدتیان در گفتگو با روابط عمومی در گفتگو با روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: لحظه ازدواج یک دختر و پسر، تک‌فرزند را مجسم کنید، کودک آنان نه خاله خواهند داشت و نه عمو، نه عمه و نه دایی چنین زوجی فرزندشان در خلأ ناخواسته محروم بودن از بستگان درجه یک زندگی خواهند کرد.
وی تک‌فرزندی را پدیده‌ایی دانست که با صنعتی شدن جوامع امکان رخداد آن افزایش می‌یابد و اضافه کرد: مطالعات کشوری نشان می‌دهد که در خانم‌های برخوردار از تحصیلات دانشگاهی، احتمال تک‌فرزندی نزدیک به ۱۰ برابر خانم‌هایی است که از تحصیلات برخوردار نیستند.
وحدتیان بیان کرد: گسترش تک‌فرزندی ممکن است سبب شود که در آینده‌ای نه‌چندان دور سهم کودکانِ با ضریب هوشی بالا در جامعه کمتر شود و به تدریج میانگین ضریب هوشی جامعه رو به کاهش رود.
این کارشناس بهداشتی بابیان اینکه افزود: داشتن بیش از یک فرزند باعث می‌شود که کودک نبود والدین را، با وجود خواهر و برادر تا حد زیادی جبران کند.
حکمیه وحدتیان در بخشِ دیگری از گفتگوی خود گفت: داشتن تک‌فرزند گاهی منجر به توقعاتِ غیرمنطقی از فرزند خود می‌شود، زیرا که کل عشق و آرزو و امیدِ والدین در وجود یک فرزند جمع می‌شود.
وی احتمال مبتلا شدن با عارضه "اعتیاد به تحسین " در کودکان تک‌فرزند را بالا دانست و افزود: والدین تک‌فرزند با کوچک‌ترین اظهارنظری که کودک بیان می‌کند به جای اینکه به صورت عادی فقط بچه را تماشا کنند بلافاصله از او تعریف می‌کنند، در چنین حالتی فرزندشان ممکن است مبتلا به عارضه "اعتیاد به تحسین " شود و با کوچک‌ترین عدم‌تأییدی در زندگی به هم بریزد.
کارشناس برنامه سلامت باروریِ معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تأکید کرد: از داشتن فقط یک فرزند خودداری کرده و با رعایت فاصله مناسب بین بارداری‌ها تا قبل از اینکه بارداری برای مادر و جنین پرخطر شود، تصمیم به داشتن فرزندان بیشتر داشته باشند.


انتهای پیام/ م.ب ۲۰۲۰

دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید

کلمات کلیدی:
تک‌فرزندی     معاونت.بهداشتی     حکیمه.وحدتیان        

تاریخ بروز رسانی:   3 مهر 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >