رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
مصرف خودسرانه داروها تهدید جدی برای سلامت است

1 آبان 1398
رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مصرف خودسرانه داروها تهدید جدی برای سلامت است.

دکتر سهیل افرازی در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: شایع‌ترین علت بروز مسمومیت در جهان مصرف داروها بیش از مقادیر درمانی است.
رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر: شایع‌ترین علت بروز مسمومیت در جهان مصرف داروها بیش از مقادیر درمانی است.
وی گفت: هفته مسمومیت‌ها از اول آبان ماه الی هفتم آبان ماه است که هدف از برگزاری آن آگاهی بخشی تمامی اقشار جامعه از خطرات ناشی از مسمومیت‌های شایع و خطرناک و راه‌های پیشگیری از آن است.
دکتر افرازی افزود: مهم‌ترین راه‌های ورود سموم به بدن عبارت‌اند از: راه خوراکی، تنفسی، پوستی و تزریقی است و دهان شایع‌ترین راه ورود سموم به بدن است.
بدون مشورت با پزشک و یا داروساز از مصرف خودسرانه دارو پرهیز کنیم
وی خاطرنشان کرد: با پرهیز از مصرف خودسرانه دارو بدون تجویز پزشک می‌توان از مسمومیت‌های دارویی تا حدود زیادی پیشگیری کرد.
دکتر افرازی افزود: مقادیر بالای برخی از داروهای به‌ظاهر کم‌خطر، می‌توانند برای فرد کشنده باشد، برخی از مسمومیت‌ها ممکن است عوارض ناگوار و جبران‌ناپذیری را در فرد مسموم ایجاد نمایند، بنابراین باید از بروز مسمومیت با داروها پیشگیری کرد.
داروها را دور از دید و دسترس کودکان نگهداری کنید
وی با بیان اینکه کودکان زیر پنج سال، پرخطرترین گروه سنی از نظر بروز مسمومیت هستند خاطرنشان کرد: داروها، محصولات شوینده و فرآورده‌های آرایشی بهداشتی را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید و تمامی سموم مورداستفاده در منزل را در ظروف با درب غیرقابل‌دسترسی کودکان نگه‌داری کنید.
مصرف بیش از حد داروی استامینوفن باعث مسمومیت در کودکان می‌شود
دکتر افرازی خاطرنشان کرد: برای کاهش تب در کودکان، داروی استامینوفن را بر اساس وزن و سن کودک و با مشورت پزشک و داروساز به کودک بدهید، مقادیر بیش‌ازحد درمانی استامینوفن می‌تواند ایجاد مسمومیت کند.
نظارت بر مصرف دارو در افراد سالمند خانواده داشته باشید
وی تصریح کرد: چنانچه والدین سالمند شما مجبور به مصرف دارو می‌باشند، به صورت دوره‌ای نحوه مصرف داروهای آنان را کنترل کنید تا از بروز مسمومیت دارویی پیشگیری شود چراکه ممکن است به دلیل بالا رفتن سن داروی خود را به‌اشتباه یا به‌طور تکراری مصرف کنند.
دکتر سهیل افرازی گفت: تشابه ظاهری شکل داروها، ابتلا به فراموشی، عدم اطلاع از نام داروها، بی‌سوادی یا کم‌سوادی و یا خوانا نبودن مقادیر مندرج روی جعبه دارویی ازجمله عواملی است که نیاز به نظارت در سالمندان دارد.
گزیدگی از شایع‌ترین دلایل مسمومیت در استان بوشهر
رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: یکی از شایع‌ترین مسمومیت‌ها در استان بوشهر ناشی از گزیدگی مار، عقرب و است.
توصیه‌هایی در مورد فرد مصدوم با گزیدگی
دکتر افرازی تأکید کرد: در فرد مصدوم عضو محل گزیدگی مار را باید بی‌حرکت و هم‌سطح یا کمی پایین‌تر از سطح قلب نگه داشت.
وی تصریح کرد: فرد مارگزیده را باید از محل حادثه (جهت جلوگیری از حمله مجدد مار) دور کرد بستن یک نوار محکم و پهن، چند انگشت بالاتر از محل مارگزیدگی به ویژه اگر محل گزیدگی در دست‌ها یا پاها باشد، ضروری است.
رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بستن نوار بالاتر از محل مارگزیدگی نباید آن‌قدر سفت باشد که جریان خون اندام را مختل کند، اگر ورم باعث سفت شدن نوار شد، آن را باز کنید و از محلی بالاتر ببندید. دکتر افرازی افزود: هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، به مدت یک دقیقه نوار را بازکرده و دوباره ببندید، این کار باید تا زمان آماده شدن پادزهر ادامه یابد، هر چه سریع‌تر فرد مارگزیده را به اورژانس بیمارستان منتقل کنید و زمان را با تلاش برای کشتن و یا گرفتن مار از دست ندهید.
وی بیان کرد: گزش عقرب می‌تواند منجر به بروز درد شدید در ناحیه گزش شود اما علائم تهدیدکننده حیات و حوادث منجر به مرگ به‌ندرت رخ می‌دهد، فرد عقرب گزیده، خصوصاً کودکان را در اسرع وقت به بیمارستان منتقل کنید.
در صورت بروز هر نوع مسمومیت با شماره ۱۹۰ و اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید
رییس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر یادآور شد: در صورت بروز مسمومیت پیش از هر اقدامی، جهت دریافت اطلاعات صحیح با ۱۹۰ و یا ۱۱۵ تماس بگیرید.
دکتر افرازی خاطرنشان کرد: ایجاد استفراغ در فرد مسموم، همیشه بهترین راه خارج کردن سم از بدن نیست و ایجاد استفراغ در مسمومیت با مواد نفتی جان بیمار را به خطر می‌اندازد از خوراندن مایعات به فرد مسمومی که بی‌هوش است، خودداری کرده و بیمار را در سریع‌ترین زمان ممکن به مراکز درمانی منتقل نمایید.
انتهای پیام/ غ.ه ۲۰۷۰

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/EY7jegBw69PIpld7SHn6wN

 


کلمات کلیدی:
مسمومیت     دکتر.سهیل.افرازی     غذا.و.دارو        

تاریخ بروز رسانی:   1 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >