عرضه قرص برنج به علت ایجاد مسمومیت‌های کشنده ممنوع است

13 آبان 1398
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: خرید و فروش قرص برنج به علت ایجاد مسمومیت‌های شدید و کشنده در همه عطاری‌ها ممنوع است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، مهندس حسن فخرایی بیان داشت: در راستای اجرای قانون ماده 13 مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی و به منظور جلوگیری از عرضه قرص برنج در عطاری‌ها، بازرسین بهداشت محیط در قالب 20 بازرس و 18 اکیپ نظارتی از عطاری‌ها بازدید کردند.
وی افزود: خاصیت سمی قرص برنج یا فسفید آلومینیوم به علت آزاد شدن گازهای سمی در هنگام ترکیب آن با آب یا رطوبت موجود در هواست و این گاز به‌اندازه‌ای سمی است که استنشاق بوی آن نیز می‌تواند ایجاد مسمومیت کند و فرد مسموم باید سریعاً به مراکز درمانی انتقال داده شود.
این مقام مسئول اظهار داشت: در صورتی که این قرص بلعیده شود، فرد دچار علائمی مانند تهوع، استفراغ، اسهال، سرگیجه، احساس فشار روی قفسه سینه، سردرد، لرزش، دوبینی، ضعف عضلانی، اختلالات قلبی و عروقی و درنهایت شوک، نارسایی قلبی، آسیب کبدی و کلیوی، تشنج و نهایتاً کما و مرگ می‌شود.
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: آگاه‌سازی مردم از عواقب دردناک و غیرقابل‌اجتناب این قرص، مؤثرترین راه برای کاهش تلفات ناشی از مصرف آن است که در این راستا به منظور اطلاع‌رسانی و جلوگیری از فروش قرص برنج اطلاعیه بهداشتی در این خصوص تهیه و در بین عطاری‌ها جهت نصب در محل کسب توزیع شد.
رییس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر با بیان اینکه شهروندان در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی، موضوع را به سامانه تلفنی رسیدگی شکایات وزارت بهداشت به شماره ۱۹۰ اطلاع دهند اظهار داشت: مرکز بهداشت شهرستان بوشهر در صورت مواجهه با این تخلف در عطاری‌ها، اقدامات لازم را انجام و با خاطی بر اساس قانون برخورد خواهد کرد.

انتهای پیام/ ا.س-3000

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI


کلمات کلیدی:
مسمومیت     قرص.برنج     مهندس.حسن.فخرایی     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   13 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >