رییس انجمن علمی فیزیوتراپی استان بوشهر:
انجام فعالیت فیزیکی منظم کلید کنترل دیابت نوع2 است

25 آبان 1398
رییس انجمن علمی فیزیوتراپی استان بوشهر گفت: انجام فعالیت فیزیکی منظم، کلید کنترل دیابت نوع۲ است زیرا در این حالت سلول‌های بدن به انسولین حساس‌تر شده و انسولین بهتر می‌تواند گلوکز را برای مصرف به داخل سلول بفرستد.

محسن صحرانورد افزود: در دیابت نوع۲ بدن به اندازه کافی انسولین تولید نکرده یا اینکه نمی‌تواند از انسولین تولید شده استفاده صحیح کند لذا میزان قند خون بالا می‌رود.
متخصص فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: برخی افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ با رعایت رژیم غذایی و تعدادی دیگر با مصرف دارو و انسولین قند خون خود را کنترل می‌کنند.
وی اظهار کرد: هنگام ورزش، عضلات بدن بدون نیاز به انسولین قند خون را مصرف می‌کنند  بنابراین اگر فرد مقاوم به انسولین باشد یا انسولین موجود در بدنش کم باشد در هر دو حالت با ورزش، قند خون وی کاهش می‌یابد.
صحرانورد بیان داشت: دیابت یک بیماری مزمن بوده که در طول زندگی با شخص همراه است بنابراین تغییر سبک زندگی مانند ورزش و داشتن رژیم غذایی مناسب در افزایش کمیت و کیفیت زندگی مبتلایان به دیابت موثر است.
رییس انجمن علمی فیزیوتراپی استان بوشهر گفت: بهبود شرایط قلبی عروقی، کاهش وزن، کاهش چربی و کاهش میزان قند خون در بیماران مبتلا به دیابت از مزایای ورزش برای این افراد است.
متخصص فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: تمرینات هوازی در کاهش مقاومت بدن به انسولین موثرتر بوده و بیماران مبتلا به دیابت پیش از آغاز ورزش باید با فیزیوتراپیست و پزشک خود مشورت کرده و اگر تا به حال برای ورزش به باشگاه نرفته‌اند با پیاده‌روی شروع کنند چرا که پیاده‌روی یکی از بهترین ورزش‌های هوازی است.
صحرانورد تاکید کرد: بیماران مبتلا به دیابت که انسولین تزریق می‌کنند باید ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از ورزش و ۳۰ دقیقه پس از ورزش یک لقمه کوچک میل کرده تا از عوارض ناشی از افت شدید قند خون پیشگیری کنند.
وی افزود: مهم‌ترین اصل درمان و کنترل دیابت، ورزش است که در کنار تغذیه و دارو درمانی توصیه می‌شود توجه ویژه‌ای به آن صورت گیرد.
رییس انجمن علمی فیزیوتراپی استان بوشهر گفت: بیماران دیابتی باید حداقل ۳۰ تا ۴۵ دقیقه و ۵ روز در هفته ورزش کنند گرچه در هفته‌های اول می‌توان ورزش را با ۳ نوبت ۲۰ دقیقه‌ای با پیاده‌روی آهسته شروع کرد.
صحرانورد بیان کرد: اشخاصی که انسولین مصرف می‌کنند باید زمان خاص و مشخص شده‌ای در روز ورزش کنند تا بدن آن‌ها به تغییر ایجاد  شده حین ورزش عادت کند.
متخصص فیزیوتراپی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: افراد مبتلا به دیابت باید از انجام ورزش در ساعات پراکنده و متفاوت در روزهای مختلف بپرهیزند زیرا ورزش برای بیماران دیابتی زمانی موثر است که به شکل منظم و در طولانی مدت انجام شود.
وی در پایان تاکید کرد: بیماران دیابتی برای شروع ورزش حتما با پزشک و فیزیوتراپیست خود مشورت کنند.

انتهای پیام/ م.ف1024

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI


کلمات کلیدی:
دیابت     فیزیوتراپی     محسن.صحرانورد    

تاریخ بروز رسانی:   25 آبان 1398

تعداد بازدید:   ۵

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >