محرمانه بودن تست تشخیص HIV دلیل اعتماد مردم به انجام تست این بیماری نوپدید است

26 بهمن 1398
کارشناس نظام مراقبت ایدز و بیماری‌های آمیزشی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: محرمانه بودن تست HIVدلیل اعتماد مردم به انجام آزمایش این بیماری نوپدید خواهد بود.

فاطمه برنجن در کارگاه حساس سازی مراقبین سلامت و تقویت بیماریابی شهرستان عسلویه افزود: متاسفانه بعضی از مردم به دلیل عدم آگاهی از این بیماری در صورت شناخت فرد مبتلا، برخورد مناسبی با وی ندارند به همین دلیل رازداری اصل اولیه کار مراقب سلامت، بیمار یاب و هرکسی است که انجام تست HIV  را بر عهده دارد.
وی اضافه کرد: طی سالیان اخیر تغییرات زیادی در برنامه آموزش و نحوه ارائه خدمت به بیماران HIV رخ‌داده و مراقبت‌های آموزشی و مشاوره انجام تست تشخیص HIV در مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های سلامت ادغام‌شده است.
کارشناس نظام مراقبت ایدز و بیماری‌های آمیزشی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: در رویکرد نوین آموزش HIV هدف نهایی ما این است که فراگیران ماهیت ایدز را به‌عنوان یک بیماری عفونی قابل‌کنترل شناخته و با کاهش ترس بی‌مورد از بیماری و رفع انگ و تبعیض، شرایطی فراهم آوریم افراد در صورت لزوم، بی‌واهمه  برای آزمایش تشخیصی اقدام کنند و در صورت ابتلا تحت مراقبت قرار گیرند.
برنجن اظهار داشت: در پایش‌های انجام‌شده مشخص شد ارائه دهندگان خدمت از دانش و آگاهی کافی برخوردار نیستند، به همین دلیل با همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه برنامه برگزاری کارگاه‌های آموزشی یک‌روزه در سراسر استان بوشهر جهت افزایش این آگاهی تدوین شد که  تلاش می‌شود  آنچه مراقبین سلامت درزمینه  ایدز نیاز دارند به‌صورت یک بسته خدمتی واحد دریافت کنند.
بيماري اچ آی وی  مخصوص طبقه، قشر و یا گروه خاصی نیست
کارشناس بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه گفت: بیماری اچ آی وی یک بیماری عفونی است که اگر عامل آن وارد بدن هر کسی شود آن فرد می‌تواند  به بیماری مبتلا شده و مخصوص طبقه، قشر یا گروه خاصی نیست.
میلاد ناخایی افزود: ویروس درون گلبول‌های سفید خون و ترشحات جنسی وجود داشته و ازآنجایی‌که همه افراد دارای گلبول سفید در خون و ترشحاتشان هستند پس هر فردی که با ویروس در تماس باشد می‌تواند مبتلا به عفونت اچ آی وی شود.
وی تصریح کرد: برخلاف سایر بیماری‌ها، عفونت HIV هیچ علامتی نداشته و فرد مبتلا تا سالیان متمادی می‌تواند بدون هیچ علامت و مشکلی به زندگی معمول خود ادامه دهد.
گفتنی است کارگاه آموزشی رویکرد نوین HIV با حضور سرپرستان مراکز، مراقبین سلامت، مراقب و مامای ناظر، کارشناسان مراکز مشاوره و مراکز ترک اعتیاد در سالن اجتماعات این شبکه برگزار شد.
انتهای پیام/ م.ک-3090

 

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/DMVSnqaN4f3LE5jqIuGJrI

 


کلمات کلیدی:
کارگاه.آموزشی     HIV     فاطمه.برنجن     میلاد.ناخایی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.عسلویه    

تاریخ بروز رسانی:   27 بهمن 1398

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >