متخصص عفونی و بیماری‌های تنفسی بیمارستان شهید گنجی برازجان:
انتخاب ماسک و وسایل حفاظت تنفسی مناسب در پیشگیری از بیماری کرونا مؤثر است

7 تير 1399
متخصص عفونی و مسئول فنی بیمارستان شهید گنجی برازجان گفت: انتخاب ماسک و وسایل حفاظت تنفسی مناسب در پیشگیری از بیماری کرونا مؤثر است.

دکتر حسن شفیعی در گفت و گوی با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهار داشت:  با توجه به نحوه انتقال ویروس کرونا، انسان به انسان که از طریق قطرات تنفسی و تماس است این موضوع می‌تواند در انتخاب ماسک و وسایل حفاظت تنفسی مناسب می‌تواند کمک‌کننده باشد.
وی تصریح کرد:  هر شخصی که با فرد دارای علائم تنفسی(عطسه، سرفه و غیره) در تماس نزدیک تا کمتر از فاصله دو متری قرار بگیرد در معرض خطر مواجهه با ذرات تنفسی عفونی بالقوه است و استفاده از ماسک، رعایت بهداشت فردی و حفظ فاصله فیزیکی می‌تواند در پیشگیری و اوج دوباره بیماری می‌تواند در جامعه بسیار مؤثر باشد.
دکتر شفیعی تصریح کرد: با توجه به اینکه نحوه انتشار کرونا ویروس به شکل هوابرد است و از سویی دیگر انتقال ویروس از طریق هوای معمولی تاکنون تأیید نشده است بنابراین  الزامی جهت استفاده از ماسک‌های N95 و FPP2 برای افراد سالم و عموم مردم وجود ندارد.
وی تأکید کرد: استفاده از ماسک‌های N95 و FPP2 جهت گروه‌های حساس شغلی از جمله متخصصان علوم پزشکی و درمانی، بهداشت عمومی، پیشگیری و کنترل عفونت، کارشناسان بهداشت حرفه‌ای، بهداشت محیط، مدیران مراقبت‌های بهداشتی، کارمندان مراقبت‌های بهداشتی و کارکنان خدمات بهداشتی درمانی در نظر گرفته‌شده است.
دکتر شفیعی گفت: استفاده از ماسک سوپاپ دار برای بیماران مبتلا به کووید 19  و افراد مشکوک به این بیماری و همچنین کادر درمان ممنوع و اشتباه‌ترین کار است و ویروس را به خارج از ماسک منتقل می‌کند و متأسفانه می‌تواند باعث انتشار بیماری در جامعه شود.
وی بیان کرد: سوپاپ روی ماسک به منظور تسهیل خروج هوای بازدمی از سوپاپ به جای کناره‌های ماسک است، چون عموماً سوپاپ روی ماسک با فیلتر اشتباه گرفته می‌شود.
 دکتر حسن شفیعی به کادر بهداشت و درمان توصیه کرد: در صورتی که استفاده طولانی مدت از ماسک N95می‌کنید، الزام است از آلودگی ماسک پیشگیری شود و باید به کارکنان آموزش داد که از لمس غیرضروری ماسک خودداری کنند، رعایت بهداشت دست از نکات بسیار مهم است که باید توصیه اکید شود، پوشیدن و خارج کردن صحیح وسایل حفاظت فردی باید آموزش داده شود.
وی بیان کرد: کارکنان مراقبت‌های بهداشتی باید هنگام ورود به اتاقی که بیماران مظنون یا تأیید به عفونت بستری‌شده است و همچنین هنگام انجام هر نوع مراقبت بهداشتی که به یک فرد مشکوک یا مبتلا به عفونت ارائه می‌شود، ماسک مناسب بپوشند.
مسئول فنی بیمارستان گنجی برازجان تصریح کرد: برای استفاده صحیح از ماسک‌ها اول باید دست‌هایتان را با آب و مایع دست‌شویی بشویید و قبل از استفاده از سالم بودن ماسک مطمئن شوید که هیچ سوراخ و منفذی روی ماسک نباشد، سپس ماسک را روی صورتتان قرار دهید، ابتدا گیره بینی ماسک را تنظیم کنید و در مرحله آخر، چند مرتبه داخل ماسک نفس عمیق بکشید تا مطمئن شوید که هوا از جداره ماسک نشت نکند.
متخصص عفونی و بیماری‌های تنفسی بیمارستان شهید گنجی برازجان گفت: دقت هنگام برداشتن ماسک مسئله مهمی که باید به آن توجه شود، برای برداشتن ماسک از گوشه‌ها، بندها یا کش آن استفاده کنید.
 دکتر شفیعی خاطرنشان کرد: برای از بین بردن ماسک آن را از پشت جدا کنید، جلوی ماسک را لمس نکنید و بلافاصله در سطل دربسته بیندازید و دست‌های خود را با آب و مایع دست‌شویی شستشو کنید.
انتهای پیام/ س.غ- 3030
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
ماسک     دکتر.حسن.فتحی     فرهنگ.سلامت     بیمارستان.شهید.گنجی     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   7 تير 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >