رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان:
با خود مراقبتی از دیابت و ابتلا به عوارض آن پیشگیری کنیم/ ۸۷۰۰ بیمار دیابتی در بین جمعیت بالای ۳۰ سال دشتستان

24 آبان 1399
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: با خود مراقبتی می‌توان از دیابت و یا ابتلا به عوارض آن پیشگیری کرد.

ماریا خویش دوست در مصاحبه به روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان اظهار داشت: دیابت یک بیماری غیر واگیری است که در آن قند خون برای تولید انرژی توسط سلول‌ها جذب نمی‌شود و بنابراین میزان قند خون افزایش می‌یابد.
وی افزود: آموزش، خود مراقبتی، پیروی از شیوه زندگی سالم و همچنین استفاده از دارو در کنترل بیماری مؤثر است و می‌تواند از ابتلا به عوارض آن تا حدود زیادی پیشگیری کند.
خویش دوست افزود: افرادی که دچار دیابت می‌شوند در ابتدای بیماری علائم خاصی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود و بی‌اطلاع هستند و تنها با آزمایش‌های به این بیماری خواهند برد و همین مسئله باعث شده، شاهد افزایش تعداد مبتلایان این بیماری میان شهروندان دشتستانی باشیم.
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان در مورد ارتباط مرگ بیماران کرونایی و دیابت عنوان کرد: بخش قابل‌توجهی از مرگ‌ومیرها در شهرستان از افراد دیابتی بوده‌اند و با توجه به پاندمی کووید -۱۹ افراد دیابتی در صورت مبتلا شدن می‌توانند عوارض شدیدتری بروز دهند، لذا تمامی اعضای جامعه باید به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اهتمام ورزند.
خویش دوست تصریح کرد: ۷٫۳ درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال شهرستان به عنوان بیمار دیابتی در سامانه سیب ثبت‌شده‌اند که حدود ۸ هزار و ۷۰۰ نفر می‌باشند.
وی بیان کرد: مطابق برنامه کشوری مراقبت بیماران دیابتی ماهانه به صورت حضوری در مراکز بهداشتی انجام می‌گیرد که به دلیل شرایط اپیدمی کرونا و توصیه به این بیماران برای ماندن در خانه، مراقبت‌ها به صورت حضوری کمرنگ شده است.
خویش دوست خاطرنشان کرد: با این وجود بهورزان و مراقبین بهداشتی، مراقبت‌ها را برای بیمارانی که به هر دلیل به مراکز مراجعه کنند ارائه می‌دهند و از ابتدای سال ۵۰ درصد این بیماران در مراکز بهداشتی مراقبت و پایش شده‌اند و با توجه به شرایط اپیدمی هم‌اکنون برخی پیگیری‌ها به صورت تلفنی نیز برای این بیماران انجام می‌شود.
رییس شبکه بهداشت و درمان دشتستان توصیه کرد: با توجه به تهدید بیشتر کرونا برای بیماران دیابتی توصیه می‌شود این بیماران کمتر از خانه خارج شوند ولی به‌هیچ‌عنوان بدون مشورت با پزشک خود داروی خود را قطع و یا تعویض نکنند.
انتهای پیام/ س.غ- ۳۰۳۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان


کلمات کلیدی:
دیابت     ماریا.خویش‌دوست     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   24 آبان 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >