معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم:
جم ۱۰۰۷ بیمار دیابتی دارد/خود پایشی دیابت مهم‌ترین راه کنترل این بیماری است

25 آبان 1399
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان جم گفت: جم ۱۰۰۷ بیمار دیابتی دارد که مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۲ هستند و به صورت مستمر توسط بهورزان، مراقبین سلامت و پزشکان مراقبت می‌شوند.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان جم، اصغر نوروز زاده به مناسبت فرارسیدن هفته ملی دیابت اظهار داشت: در ایام کرونا نیز به صورت غیرحضوری پایش افراد مبتلا به کرونا ادامه داشت که اکنون نیز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به آن‌ها خدمت‌رسانی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه ۹۶۳ نفر از بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ می‌باشند افزود: بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ بزرگ‌سال و چاق هستند و عواملی از قبیل اضافه‌وزن، چاقی، کم‌تحرکی، سابقه فامیلی، چربی و فشارخون از اصلی‌ترین عوامل بروز این نوع دیابت است.
نوروز زاده با اشاره به اینکه علت اصلی بیماری دیابت به‌طور کامل شناسایی نشده است گفت: استعداد ژنتیکی، اختلال و بیماری سیستم ایمنی بدن، برخی ویروس‌ها و سموم از مهم‌ترین علل ایجاد دیابت نوع یک است و بیشتر در کودکان و نوجوانان دیده‌شده و باعث لاغری و ضعیف شدن بیماران می‌شود که به علت کاهش یا عدم ترشح انسولین است که تنها با تزریق انسولین کنترل می‌شود.
وی با تأکید بر اینکه انجام آزمایش خون تنها راه شناسایی بیماری دیابت در افراد است خاطرنشان کرد: تشنگی زیاد، پرخوری، پر اداری، خستگی زیاد، تاری دید، تأخیر در بهبودی زخم‌ها و عفونت‌های مکرر ازجمله نشانه‌های ابتلا به دیابت در فرد است.
معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان جم افزود: عوارض دیررس دیابت پس از چند سال از ابتلا به دیابت به وجود می‌آید و تقریباً تمام دستگاه‌های بدن را درگیر کرده و بیماری‌های چشمی، کلیوی و دستگاه‌های عصبی ازجمله آن‌هاست.
وی با اشاره به اینکه چه افرادی در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند افزود: افرادی که دارای اضافه‌وزن، سابقه ابتلا به دیابت بارداری، دارای فشارخون بالای ۱۴۰ بر روی ۹۰، زنان باسابقه ۲ بار یا بیشتر سقط بدون علت، زنان باردار و ... مستعد ابتلا به بیماری دیابت هستند.
وی با تأکید بر اینکه خود پایشی دیابت مهم‌ترین راه کنترل آن است و این بیماری درمان قطعی ندارد افزود: کنترل وزن، برنامه غذایی، ورزش و فعالیت بدنی، مراقبت از پا، ترک مصرف دخانیات، نحوه مصرف داروهای تجویزشده از مهم‌ترین نکاتی است بیماران دیابتی باید رعایت کنند.
نوروز زاده در خصوص اقدامات احتیاطی بیماران دیابتی در مقابل بیماری کووید ۱۹ گفت: شستن دست‌ها به صورت کامل و منظم، عدم لمس صورت خود با دست‌های کثیف، اجتناب با افراد دارای علائم تنفسی و مشکوک به بیماری و عدم استفاده از وسایل مشترک ازجمله اقداماتی است که بیماران دیابتی در زمان همه‌گیری ویروس کرونا باید رعایت کنند.
انتهای پیام/ م.م ۳۰۲۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
هفته.ملی.دیابت     معاون.بهداشتی     اصغر.نوروززاده     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.جم    

تاریخ بروز رسانی:   25 آبان 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >