کارشناس مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه:
شناسایی و درمان مناسب یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از انتقال ایدز است

15 آذر 1399
کارشناس مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: شناسایی و درمان مناسب یکی از بهترین راه‌ها برای پیشگیری از انتقال ایدز است.

طیبه ارجمندفر در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: ویروس ایدز، ویروس نقص ایمنی اکتسابی انسان است که بیماری ایدز را به وجود می‌آورد.
وی تصریح کرد: بیماری ایدز یا نقص ایمنی اکتسابی بیماری است که سبب اختلال سیستم ایمنی بدن می‌شود، به صورتی که بدن قادر به مبارزه با برخی عفونت‌ها مانند عفونت‌های فرصت‌طلب و سایر بیماری‌هایی که در شرایط ضعف سیستم ایمنی عمل می‌کند، نیست.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: هفته ملی اطلاع‌رسانی ایدز از ۱۱ لغایت ۱۷ آذرماه است و هدف عمده از این کار این است که به عموم مردم یادآوری شود HIV از بین نرفته است و هنوز کارهای زیادی است که باید انجام شود.
وی بیان داشت: اطلاع‌رسانی مناسب در خصوص اچ آی وی/ایدز و اهمیت پیشگیری از آن، جلب حمایت سیاستگزاران و مسئولان و سازمان‌ها از برنامه‌های اطلاع‌رسانی و کنترل اچ آی وی /ایدز و افزایش همکاری‌های بین بخشی، معرفی اقدامات، دستاوردها و چالش‌های موجود در ریز برنامه‌های اچ آی وی /ایدز، جلب مشارکت‌های انجمن‌های غیردولتی و همچنین عموم مردم در برنامه‌های پیشگیری و کنترل آج آی وی/ایدز از سایر اهداف هفته ملی اطلاع‌رسانی ایدز است.
ارجمندفر اظهار داشت: آسیب‌های اجتماعی و عوامل مرتبط با ایدز یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش رو در حوزه‌های گوناگون اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است به طوری که می‌تواند گفت ایدز پیامد ایجاد آسیب‌های اجتماعی و یا یکی از عوامل تشدیدکننده آن است.
وی تأکید کرد: شناسایی حداکثری بیماران ایدز بسیار بااهمیت است. تخمین زده می‌شود نزدیک به ۶۰ هزار بیمار زنده در کشور با عفونت اچ آی وی زندگی می‌کنند، در صورتی که بر اساس آخرین آمار تاکنون حدود ۲۲ هزار نفر بیمار زنده شناسایی و ثبت‌شده است.
ارجمندفر افزود: این در حالی است که تمامی کشورها متعهد شده‌اند تا سال ۲۰۲۰ میلادی به هدف مهم (۹۰، ۹۰، ۹۰) یعنی به شناسایی ۹۰ درصدی بیماران موجود دست یابند، ۹۰ درصد شناسایی‌شده‌ها را تحت درمان به‌موقع و مؤثر قرار داده و در ادامه سطح ویروس در خون ۹۰ درصد افراد تحت درمان کنترل شود.
وی تصریح کرد: در حال حاضر کمتر از ۴۰ درصد بیماران موجود شناسایی‌شده و این مهم مستلزم تلاش بیشتر در این حوزه است.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه بیان داشت: از سال ۱۹۸۸ اول دسامبر روز جهانی ایدز نام‌گذاری شده است و هرساله برای این روز شعار خاصی نیز در نظر گرفته می‌شود، امسال این روز در سراسر دنیا با شعار «همبستگی جهانی، مسئولیت مشترک» نام‌گذاری شده است.
وی تصریح کرد: روز جهانی و هفته ملی اطلاع‌رسانی اچ آی وی/ایدز فرصت مناسبتی است تا عموم مردم علاوه بر آشنایی با عفونت اچ آی وی/ایدز، از برنامه‌ها و خدمات دانشگاه علوم پزشکی و مراکز بهداشتی و مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری آگاهی یابند و در صورت نیاز از خدمات، مشاوره و آزمایش‌های رایگان و محرمانه اچ آی وی بهره‌مند شوند.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه بیان داشت: مراکز مشاوره در استان بوشهر در شهرستان‌های بوشهر، دشتستان، کنگان و عسلویه است و کلیه خدمات در ین مراکز ارائه می‌شود. امید است با همبستگی و مسئولیت مشترک به هدف‌های مورد انتظار در این حوزه برسیم.
انتهای پیام/ ک.آ- ۳۰۸۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
ایدز     طیبه.ارجمندفر     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   15 آذر 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >