متخصص قلب و عروق بیمارستان شهید گنجی برازجان:
ویروس‌ها یکی از علل نارسایی قلبی هستند

19 آذر 1399
متخصص قلب و عروق بیمارستان شهید گنجی برازجان گفت: ویروس‌ها یکی از علل نارسایی قلبی هستند و یکی از این ویروس‌ها کروناست که همه افراد را می‌تواند درگیر کند.

دکتر سارا احمدزاده در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان اظهار داشت: یکی از مشکلات اصلی قلبی که در افراد کرونایی بیشتر مشاهده می‌شود و مراجعات زیادی با این شکایات در افرادی که باسابقه کرونا در طی چند ماه اخیر داشته‌ایم می‌توان به تغییرات شدید ضربان قلب خصوصاً تپش‌های قلب ناگهانی یا نامنظمی ضربان تا چند ماه بعد کرونا اشاره کرد.
وی بیان کرد: تنگی نفس ناشی از افت پمپاژ قلب و میوکاردیت ویروسی که در ۲۵ درصد موارد قابل‌برگشت بوده و همچنین تغییرات همودینامیک یا فشارخون به صورت افت شدید یا افزایش ناگهانی فشارخون از دیگر مشکلات قلبی در این بیماران است.
دکتر احمدزاده گفت: تجمع مایع دوره پرده قلب که به آن پریکاردیال افیوژن و یا التهاب پرده دور قلب که پریکاردیت گفته می‌شود و تنگی عروق کرونر قلبی یا سکته قلبی که سبب آنژین می‌شود از دیگر مشکلات اصلی بیماران کرونایی است که در این زمان شیوع بیشتری پیداکرده است.
متخصص قلب و عروق بیمارستان شهید گنجی برازجان تصریح کرد: خطر انعقاد و لخته شدن خون در مبتلایان به کرونا بالا رفته است و التهاب عضله قلبی، حمله به سیستم هدایتی ایجادکننده پالس و گشادی قلب با علامت تنگی نفس از عوارض حمله ویروس کرونا به سیستم قلبی و عروقی است.
دکتر احمدزاده بیان کرد: کرونا روی اغلب اندام‌ها اثر می‌گذارد و شانس انعقاد و لخته شدن خون در افراد مبتلا بیشتر است، لخته می‌تواند داخل عروق مغزی اتفاق بیفتد و منجر به سکته مغزی شود، لخته می‌تواند در داخل عروق قلبی شکل بگیرد و منجر به سکته قلبی شود یا حتی لخته در داخل عروق تغذیه‌کننده پا اتفاق افتد و پا به سمت سیاه‌شدگی برود، به‌طورکلی التهاب می‌تواند در اتمام ارگان‌ها اتفاق بیفتد.
وی اظهار کرد: در کرونایی ها ممکن است پرده دور قلب دچار عارضه شود یا سیستم هدایتی ایجادکننده پالس موردحمله قرار گیرد و فرد بی‌جهت دچار کاهش یا افزایش ضربان قلب شود.
دکتر احمدزاده تأکید کرد: ویروس‌های بسیاری هستند که می‌توانند به قلب حمله کنند و عارضه ناشی از ویروس به شکل نارسایی قلب خود را نشان دهد؛ یعنی یک فرد جوان مراجعه کند و بگوید من وقتی می‌خوابم، دچار تنگی نفس می‌شوم، وقتی پیاده‌روی می‌کنم، تنگی نفس دارم و دچار ورم پا شده‌ام و وقتی بررسی می‌کنیم می‌بینیم کارکرد قلب  از ۶۰ تا ۶۵ درصد به ۲۰ تا ۲۵ درصد رسیده است و به این اختلال نارسایی قلبی می‌گویند.
وی بیان کرد: یکی از علل نارسایی قلبی ویروس‌ها هستند و یکی از این ویروس‌ها کروناست که همه افراد را می‌تواند درگیر کند، اما برخی افراد دچار عارضه قلبی می‌شوند، افرادی که فشارخون بالا و کنترل نشده دارند شانس اینکه کرونا در آن‌ها عارضه دار شود و پیشرفت کند و اندام بیشتری را درگیر کند، بیشتر است، افرادی که چاق یا دیابتی هستند و نارسایی قلبی دارند، بیشتر در معرض خطر هستند.
متخصص قلب و عروق شهرستان دشتستان گفت: گرفتگی قلب چندین نوع است، اینکه وقتی بعضی افراد می‌خوابند یا از پله بالا می‌روند نفسشان سنگین می‌شود، می‌تواند نشان از گرفتگی رگ باشد، اما دردهایی که موقعیتی هستند یعنی شخص اظهار می‌کند من وقتی دراز می‌کشم دردم بیشتر می‌شود یا زمانی که به جلو خم می‌شوم دردم کمتر است، ناشی از التهاب پرده قلب بر اثر حمله ویروس کروناست.

انتهای خبر: س.غ /۳۰۳۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
دکتر.سارا.احمدزاده     متخصص.قلب     بیمارستان.شهید.گنجی.برازجان     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   19 آذر 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >