رئیس سازمان اورژانس ۱۱۵ استان بوشهر:
گاز مونواکسید کربن در سه ماه گذشته ۳۹ نفر مصدوم در استان بوشهر بر جا گذاشت

29 بهمن 1399
رئیس سازمان اورژانس ۱۱۵ استان بوشهر گفت: گاز مونواکسید کربن در سه ماه گذشته ۳۹ نفر مصدوم در استان بوشهر بر جا گذاشت.

دکتر عبدالرحیم دادجو اظهار داشت: مسمومیت با مونواکسید کربن یا گازگرفتگی، مسمومیتی است که به خاطر تنفس گاز خطرناک مونوکسید کربن ایجاد می‌شود.
 رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: این مسمومیت که به وسیله انواع وسایل گازسوز از جمله بخاری، آبگرمکن، پیکنیک و حتی زغال ایجاد می‌شود، اغلب در زمستان دیده می‌شود، به این دلیل که اگر دودکش یا تهویه یک مکان مسدود باشد، گازمونوکسیدکربن منتشرشده از وسایل مذکور امکان خروج نمی‌یابد، در محیط ساختمان منتشرشده و سبب مسمومیت و درنهایت مرگ می‌شود.
دکتر دادجو با اشاره به اینکه مرگ بر اثر گازگرفتگی را «مرگ خاموش» می‌نامند، بیان داشت: ۳۶ نفر از مصدومین مسمومیت با گاز مونواکسید کربن با حمایت تنفسی و اکسیژن‌تراپی به بیمارستان اعزام شدند و بقیه فقط با خروج از محیط و درمان سرپایی در محل مداوا شدند.
وی تصریح کرد: از تعداد مصدومین اعزام‌شده به بیمارستان ۹ نفر آنها در وضعیت ایست تنفسی و کاهش سطح هشیاری با احیاء به‌موقع حین انتقال توسط تکنسین‌های اورژانس ۱۱۵ به زندگی دوباره برگشتند.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث استان بوشهر گفت: مونواکسید کربن یک گاز بی‌رنگ و بی‌بو است که بر اثر احتراق ناقص انواع سوخت‌ها تولید می‌شود و می‌تواند باعث ایجاد آسیب در افراد شود، اهمیت موضوع اینجاست که به دلیل بی‌رنگ و بی‌بو بودن به سرعت می‌تواند علائم مسمومیت را در افراد ایجاد کند.
دکتر دادجو بابیان اینکه ۲۰ نفر از مصدومین در سه ماه گذشته بر اثر گاز مونواکسیدکربن اطفال زیر ۱۰ سال بودند افزود: علائم اولیه این نوع مسمومیت شامل موارد سردرد ضعف جسمانی سرگیجه و بیقراری تهوع و استفراغ خواب‌آلودگی، کسلی و خستگی است و پس از گذشت دقایقی افزایش میزان مسمومیت با مونواکسید کربن، علائم خطرناک‌تر از جمله کبودی دست، دور لب‌ها و نوک انگشتان تنگی نفس و در نهایت بی‌هوشی بروز خواهد کرد.
وی تصریح کرد: توصیه می‌شود در موقع گازگرفتگی خونسرد باشید، با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید، از ایمنی صحنه مطمئن شوید، فرد مسموم را از محیط آلوده به هوای آزاد منتقل کنید و یا در صورت عدم امکان، درها و پنجره‌ها را باز کنید.
رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث استان بوشهر خاطرنشان کرد: همچنین در موقع گازگرفتگی، بیمار را در حالت استراحت قرار دهید، بیمار را حرکت ندهید، یقه پیراهن، کمربند و لباس‌های تنگ افراد مسموم را باز کنید، راه هوایی بیمار را بررسی کنید، در صورتی که بیمار بیهوش است او را به صورت خوابیده به پهلو نگهدارید، در صورت امکان، اکسیژن‌رسانی را شروع کنید.
انتهای پیام/ زن- ۵۰۰۰
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
مسمومیت     گاز.مونواکسید.کربن     رئیس.سازمان.اورژانس     دکتر.عبدالرحیم.دادجو     شهرستان.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   29 بهمن 1399

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >