مسئول واحد سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
سبک زندگی در افراد یکی از دلایل عدم ناباروری در زوجین است

19 خرداد 1400
مسئول واحد سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: افزایش سن، سبک زندگی، عدم رعایت تغذیه و بیماری‌ها بیشترین علل ناباروری در زوجین است.

دکتر طیبه احمدزاده در گفت‌وگو با روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر اظهار داشت: با عنایت به اهمیت مقوله جمعیت در اقتدار ملی و با توجه به پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیت کنونی کشور به عنوان یک فرصت و امتیاز در جهت جبران کاهش نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری در سال‌های گذشته سیاست‌های کلی جمعیت توسط مقام معظم رهبری در ۱۴ بند اعلام شد.
وی تصریح کرد: اجرای سیاست‌های کلی جمعیت در طرح تحول سلامت تحت عنوان جمعیت، سلامت باروری و فرزند آوری است که این طرح در حال اجرا بوده و شامل سلامت نوزادان، کودکان، نوجوانان، جوانان، مادران، میان‌سالان، سالمندان و ژنتیک اجتماعی است.
دکتر احمدزاده بیان کرد: کاهش نرخ باروری کلی به کمتر از حد جایگزینی خطری است که موجب منفی شدن شاخص رشد جمعیت و به دنبال آن کاهش جمعیت می‌شود، ضروری است ضمن حفظ و ارتقای سلامت باروری، باسیاست‌های تشویقی مناسب و عملی، نرخ باروری کلی در کشور به بیش از ۲.۱ که سطح جانشینی است افزایش یابد.
مسئول واحد سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر خاطرنشان کرد: در حال حاضر تمام سیاست‌ها بر اساس افزایش جمعیت و از طریق مشاوره فرزند آوری برای کلیه گروه‌های هدف واجد شرایط است و خدمات مراکز بهداشتی در مقوله جمعیت به سوی افزایش شاخص باروری کلی است.
وی توضیح داد: تمام تلاش همکاران ما در مراکز خدمات جامع سلامت  در راستای اهداف برنامه‌های باروری سالم ازجمله کاهش فاصله بین ازدواج و بارداری اول و فاصله‌گذاری مناسب ۱۸ تا ۲۴ ماه بین فرزندان، کاهش بارداری‌های پرخطر به منظور تأمین سلامت مادر و کودک و نهایتاً خانواده، افزایش بارداری‌های ارادی و برنامه‌ریزی‌شده، افزایش میزان رضایتمندی زوجین از زندگی زناشویی باهدف تحکیم و تعالی بنیان خانواده و کاهش نیاز برآورده نشده جمعیت‌های محروم به مراقبت‌های اولیه باروری سالم است.
دکتر احمدزاده گفت: آموزش در خصوص مشکلات و پیامدهای تک‌فرزندی و پیشگیری از این امر به جوانان در خصوص آشنایی با علل ناباروری و پیشگیری از آن را یکی دیگر از اهداف مهم در حوزه بهداشت است.
وی افزود: بیشترین علل ناباروری به دلایلی همچون افزایش سن خانم‌ها و آقایان، شیوه و سبک زندگی در افراد، افزایش بیماری‌های همچون تخمدان پلی کسیتیک و آندومتریوز در خانم‌های جوان و به دنبال آن عدم رعایت تغذیه سالم و مصرف غذاهای غیرمفید از جمله فست فودها هستند که با رعایت کردن این موارد می‌توان از ایجاد ناباروری تا حدی پیشگیری کرد.
کارشناس مسئول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر تأکید کرد: انجام مراقبت‌های پیش از بارداری نیز می‌تواند در حفظ و سلامت مادر و جنین و پیشگیری از خطرات و عوارض مادری و جنینی در طول بارداری به نحو مؤثری کمک‌کننده باشد.

انتهای پیام/ا.س-۳۰۰۰

 


کلمات کلیدی:
ناباروری     جمعیت     دکتر.طیبه.احمدزاده     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   19 خرداد 1400

تعداد بازدید:   ۴

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >