معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر؛
بیش از ۳۴درصد جمعیت بالای ۱۸ سال استان واکسینه شده اند

25 امرداد 1400
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر روز یکشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا در استان گفت: تاکنون بیش از ۳۴ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال این استان واکسن دریافت کرده‌اند.

دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان بیان کرد: میزان کُشندگی ویروس دلتا در استان ۲.۲ درصد بوده یعنی مرگ ۲ نفر به ازای هر ۱۰۰نفر است.
وی افزود: بیشترین موارد فوت در استان بوشهر تا پیش از شیوع سویه دلتا در رده سنی ۶۰ تا ۷۴ سال و در گروه سنی سالمندان بود اما با شیوع سوش جدید مرگ در گروه سنی ۳۰ تا ۴۴ سال و گروه‌های سنی پایین‌تر افزایش یافته است.
دکترخواجه‌ئیان اظهار کرد: شواهد نشان می‌دهد سویه دلتا افراد جوان را بیشتر درگیر می‌کند و این یک زنگ خطر برای جامعه به شمار می‌رود.
وی افزود: علت اصلی افزایش میزان کشندگی و تعداد فوت ناشی از ابتلا به ویروس کرونا یا به دلیل کمبود امکانات ناشی از افزایش بسیار شدید تعداد بیماران و یا به دلیل شدید و تهاجمی‌تر شدن سویه دلتا است به نحوی که این بیماری با یک سرماخوردگی جزیی آغاز و طی چهار یا پنج روز حال بیمار وخیم می‌شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطر نشان کرد: در بسیاری از موارد مشاهده شده به جز کُورتن‌ها سایر داروها خیلی اثر بخش نیستند و پاسخ نمی‌دهند.
دکترخواجه‌ئیان اظهار کرد: تاکنون ۲۳۴هزار نمونه‌گیری در این استان انجام شده که از این میزان ۱۳۱ هزار آزمایش پی سی آر و ۱۰۳ هزار مورد نیز تست سریع است که بیشترین میزان شناسایی موارد در یک روز در طول پاندمی شناسایی ۹۴۹ مورد در روز ۱۸ مرداد ماه امسال بود.
وی افزود: این آمار معادل ۴۷ درصد کل نمونه‌های انجام شده است و می‌تواند بسیار نگران کننده باشد.
 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: تا پیش از سویه دلتا بیشترین میزان ابتلا در استان بوشهر سه هزار و ۷۰۰ نفر در اوج بحران شیوع ویروس کرونا در تیر ماه سال گذشته بود این درحالی است که فقط در مرداد ماه جاری تاکنون ۱۲هزار و ۵۰۰ مورد مثبت دراین استان شناسایی شده‌است که این آمارها بیانگر وخامت اوضاع و شیوع بالای سویه دلتا است.
دکتر خواجه‌ئیان تصریح کرد: شیوع بالای سویه دلتا در دنیا بیانگر این است که سیاست‌های مقابله‌ای با این ویروس خیلی موفقیت آمیز نبوده است.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: ۳۱۰ هزار و ۹۳۶ دُز واکسن در استان بوشهر تزریق شده که از این شمار ۲۵۲هزار و ۹۷۶ نفر دُز اول و  ۵۷ هزارو ۹۶۰ نفر هر ۲ نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند.
وی بیان کرد: براین اساس ۸۰ درصد جمعیت بالای ۵۰ سال و ۶۵.۴ درصد جمعیت بالای ۴۰ سال و ۴۸.۵ درصد جمعیت ۴۰ تا ۵۰ سال در استان بوشهر واکسن دریافت کرده‌اند.
دکترخواجه‌ئیان: تا کنون هفت هزار و ۷۵۵ نفر نیز از جمعیت بیماران مزمن از جمله دیابت، سرطان، هموفیلی، تالاسمی، پیوند اعضا، ام اس، فشار خون و ... این استان واکسینه شده‌اند.
وی تاکید کرد: کار واکسیناسیون به موازات کشور با روند خوبی در استان بوشهر در حال انجام است ولی با افزایش پوشش واکسیناسیون و فرا رسیدن زمان تزریق نوبت دوم افرادی که یک نوبت واکسن دریافت کرده اند نیاز به تامین واکسن بیشتری داریم و اولویت کنونی تکمیل ایمن‌سازی گروه‌های سنی اعلام شده و پوشش نوبت دوم است.
دکترخواجه ئیان اظهار کرد: بدیهی است شروع اولویت‌های جدید با توجه به تامین واکسن و ظرفیت مراکز تجمیعی خواهد بود تا از ازدحام در هنگام واکسیناسیون جلوگیری شود.
وی افزود: با وجود همه درخواست‌ها و هشدارها هنوز تعداد زیادی از مردم بدون ثبت نام در سامانه و دریافت پیامک مراجعه می‌کنند که این امر از طرفی موجب اختلال در کار و تضییع حق دیگران و از دیگرسو باعث افزایش احتمال انتقال بیماری می‌شود.
دکترخواجه ئیان در باره نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی گفت: میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جامعه کاهش قابل توجهی نشان می‌دهد.
وی افزود: در زمان حاضر از مجموع ۲۷۲ هزار و ۵۲۷ بازرسی در استان بوشهر انجام شده، پنج هزار و ۷۵۱ مورد تخلف شناسایی و به دستگاه قضائی معرفی‌ شدند و ۲۵ هزار مورد نیز اخطار گرفته‌اند.


انتهای پیام/


آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
معاون.بهداشتی     ویروس.دلتا     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان        

تاریخ بروز رسانی:   25 امرداد 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >