پیام تبریک معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به مناسبت روز بین‌المللی کاهش خطر بلایا

20 مهر 1400
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به مناسب ۱۳ اکتبر سال ۲۰۲۱ (۲۱ مهرماه سال ۱۴۰۰) روز بین‌المللی کاهش خطر بلایا پیام تبریکی را صادر کرد.

متن پیام به شرح زیر است:
"بسمه‌تعالی
توسعه پایدار بدون در نظر داشتن رویکرد کاهش خطر بلایا امکان‌پذیر نمی‌باشد، شواهد نشان می‌دهد در همه کشورها مواجهه افراد و سرمایه‌ها در برابر بلایا بسیار سریع‌تر از کاهش آسیب‌پذیری صورت گرفته است در نتیجه خطرات جدیدی به وجود آمده و خسارات ناشی از بلایا به‌طور مستمر افزایش‌یافته است.
مخاطراتی نظیر زلزله، سونامی، گردباد و سیل، سالانه حدود ۳۳۰-۲۵۰ میلیارد دلار خسارت اقتصادی به دنبال داشته که تا سال ۲۰۳۰ این خسارت حدود ۴۱۵ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود، از جنبه خسارات انسانی نیز صرف‌نظر از صدمات فیزیکی، در بین سال‌های ۲۰۱۲- ۱۹۸۰ سالانه معادل ۴۲ میلیون سال عمر از دست رفته ناشی از مخاطرات اتفاق افتاده که بیش از ۸۰ درصد آن در کشورهای با درآمد پایین و متوسط بوده است.
بررسی آمار وقوع مخاطرات در ایران نیز نشان‌دهنده میزان بالای وقوع مخاطرات طبیعی و انسان ساخت می‌باشد که این موضوع به علت موقعیت جغرافیایی و خصوصیات توپوگرافیک و آسیب‌پذیری سازه‌ای و غیر سازه‌ای بوده که منجر به مرگ، صدمات و سایر پیامدهای سوء سلامتی می‌شود.
روز جهانی کاهش خطر بلایا " نخستین بار در سال ۱۹۸۹ میلادی پس از فراخوان مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تعیین یک روز با هدف ارتقای فرهنگ جهانی آگاهی از خطر و کاهش بلایا تعیین شد و پس از آن هر سال ۱۳ اکتبر به‌عنوان روز بین‌المللی کاهش خطر بلایا گرامی داشته می‌شود، شعار مربوط به سال ۲۰۲۱ نیز به‌عنوان Only Together#(# فقط با هم) تعیین شده است.
تجربه پاندمی کووید ۱۹ نیز به ما آموخت که اگر بخواهیم برای مدیریت مخاطرات موفق عمل کنیم، باید دست در دست هم و با مشارکت عمومی با این بیماری منحوس مبارزه کنیم، اگر چه برنامه‌های مستقل و جزیره‌ای هم در این خصوص کارایی دارند ولی بدون شک سرعت و اثر بخشی کافی را در کاهش خطر بلایا نخواهند داشت و حرکت به سمت جامعه تاب آور را با چالش مواجه خواهد کرد.
امیدوارم با رویکرد پیش فعال و متناسب با اهداف ملی و بین الملی در حوزه کاهش خطر بلایا و با نظر داشتن هدف اعلام شده سال ۲۰۲۱ تحت عنوان " فقط با هم " به توانیم گامی مؤثر در سایه مشارکت همگانی جهت مدیریت و کاهش خطر بلایا برداریم.


دکتر عبدالمحمد خواجه ئیان
معاون امور بهداشتی و رئیس مرکز بهداشت استان بوشهر"

انتهای پیام/ م.غ ۲۰۲۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
پیام.تبریک     کاهش.خطر.بلایا     معاون.بهداشتی     دکتر.عبدالمحمد.خواجه     ئیان        

تاریخ بروز رسانی:   20 مهر 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >