داروساز دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
مصرف غیر منطقی دارو و مسمومیت‌های دارویی می‌تواند موجب مرگ افراد شود

27 مهر 1400
داروساز دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: یکی از عوارض خود درمانی و مصرف غیر منطقی دارو مسمومیت‌های دارویی بوده که می‌تواند آسیب جدی داشته و یا حتی موجب مرگ افراد شود.

دکتر سهیل افرازی افزود: هفته اول آبان‌ماه هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها نامگذاری شده و هدف آن افزایش آگاهی و اطلاع‌رسانی در زمینه پیشگیری از مسمومیت‌ها است.
وی با اشاره به اینکه شایع‌ترین علت مسمومیت در جهان مصرف دارو بیش از مقادیر درمانی است تصریح کرد: اغلب مسمومیت‌های دارویی مراجعه شده به بیمارستان‌های کشور در اثر مصرف داروهای بیماری‌های اعصاب و روان مانند داروهای آرامبخش و ضد افسردگی بوده است.
کودکان و افراد مسن در مقابل مسمومیت‌های دارویی آسیب پذیرتر هستند
رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطر نشان کرد: کودکان و افراد مسن در مقابل مسمومیت‌های دارویی آسیب پذیرتر بوده و مقادير بالاي برخي از داروهاي به‌ظاهر کم‌خطر، می‌توانند درکودکان و افراد مسن كشنده باشد لذا بر مصرف دارو در این عزیزان باید دقت بیشتری صورت گرفته و به طور بسیار جدی‌تری از خوددرمانی پرهیز شود.
داروساز دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: عمده‌ترین موارد مسموميت در كودكان در اثر خوردن داروها، مواد شيميايي و محصولات خانگي مانند مواد آرايشي بهداشتي، فرآورده‌های شوينده، سفيدكننده و لوله بازکن، لاك پاک‌کن (استون) و گياهان سمي بوده است.
داروها، مواد شيميايي و شوينده‌ها را دور از ديد و دسترس كودكان قرار دهید
دکتر افرازی افزود: جهت پیشگیری از مسمومیت در کودکان باید داروهای مصرفی، مواد شيميايي، شوينده و سفیدکننده را در منزل در كمدهاي داراي قفل و دور از ديد و دسترس كودكان قرار داده و همچنین محصولات شيميايي و شوينده، نفت و بنزين را هميشه در ظرف اصلي آن نگهداري كنيد. هیچ‌گاه اين فرآورده‌ها را در ظرف مواد خوراكي (مانند بطري نوشابه) نگه‌داری نكنيد زیرا اين عمل سبب خورده شدن اتفاقي اين مواد توسط كودكان می‌شود.
مسموميت با مواد مخدر يكي از مرگبارترين انواع مسمومیت‌ها است
وی بیان داشت: مسموميت با مواد مخدر يكي از علل مهم مرگ ناشي از مسمومیت‌هاي شيميايي در بسياري از كشورها بوده و این مسموميت يكي از مرگبارترين انواع مسمومیت‌ها محسوب می‌شود، همچنین سکته‌های قلبي و مغزي، تشنج، نارسايي كبد و كليه و تخريب سلول‌های مغزي و عضلاني از عوارض مسموميت با قرص اكستازي و شیشه است.
رئیس دفتر تحقیق و توسعه معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مصرف مواد توهم‌زا مانند حشيش، اكستازي، LSD و شیشه می‌تواند سبب بروز حوادث مرگبار مانند سقوط از ارتفاع، تصادف، نزاع، ارتکاب به جنایت و خودكشي در فرد مصرف‌کننده شود.
دکتر افرازی تاکید کرد: هم‌استانی‌های گرامي می‌توانند سؤالات دارويي خود و همچنين نحوه برخورد با فرد مسموم پيش از رسيدن ‏به مراكز ‏درماني را به‌صورت تلفني از مراكز اطلاع‌رسانی داروها و سموم با شماره تلفن 190، داخلی3، کد2 در ‏ميان بگذارند. ‏


انتهای پیام/ م.ف۱۰۲۴
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
مصرف.غیرمنطقی.دارو     مسمومیت     فرهنگ.سلامت     دکتر.سهیل.افرازی        

تاریخ بروز رسانی:   27 مهر 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >