کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه؛
هورمون‌ها، زمینه ژنتیکی و چاقی نقش ویژه‌ای در ایجاد دیابت بارداری دارند

19 آبان 1400
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: علت دقیق بروز دیابت بارداری همچون انواع دیگر دیابت ناشناخته است، اما دانشمندان عقیده دارند هورمون‌ها، زمینه ژنتیکی و چاقی نقش ویژه‌ای در ایجاد این بیماری ایفا می‌کنند.

هاجر عوض پور در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه عنوان کرد: دیابت بارداری به افزایش قند خون در دوره بارداری اطلاق می‌شود که معمولاً چهار تا ۱۲ هفته پس از ختم بارداری بهبود می‌یابد.
وی بیان داشت: برخی خانم‌های باردار ممکن است مبتلا به‌نوعی دیابت شوند که با انواع دیابت یک و دو متفاوت است، این نوع دیابت، دیابت بارداری (GDM) نامیده می‌شود و اغلب پس از زایمان از بین می‌رود، اما کنترل آن طی دوران بارداری اهمیت بسیار زیادی دارد و در صورت عدم کنترل قند خون، عوارض متعددی مادر و جنین را تهدید می‌کند.
عوض پور اظهار داشت: طی دوران بارداری، جفت که وظیفه تغذیه جنین را به عهده دارد، مقادیر زیادی از انواع هورمون‌ها تولید می‌کند. اگرچه وجود این هورمون‌ها برای رشد جنین ضروری است، اما موجب اختلال در عملکرد انسولین و مقاومت به آن در بدن مادر می‌شوند.
وی تاکید کرد: تمام خانم‌های باردار دچار درجه‌هایی از مقاومت به انسولین می‌شوند، ولی تعداد کمی از آن‌ها به دیابت بارداری مبتلا خواهند شد.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: دیابت بارداری معمولاً در هفته‌های ۲۴ الی ۲۸ حاملگی ظاهر می‌شود و به همین دلیل خانم‌های باردار در این هفته‌ها با آزمایش GCT غربالگری می‌شوند تا در صورت ابتلا به دیابت بارداری به سرعت شناسایی و درمان شوند.
کنترل دیابت بارداری با رعایت رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی
عوض پور گفت: کنترل دیابت بارداری با رعایت رژیم غذایی مناسب و فعالیت بدنی بالاتنه انجام می‌شود، در مواردی هم تزریق انسولین نیاز است، مصرف قرص‌های کاهنده قند خون طی دوران بارداری ممنوع است.
وی تاکید کرد: به علت وجود مقاومت به انسولین، دیابت بارداری بیش‌تر شبیه دیابت نوع ۲ است؛ اما همان گونه که قبلاً اشاره شد، کنترل این بیماری همانند درمان دیابت نوع یک با رژیم غذایی، فعالیت بدنی مناسب و تزریق انسولین است.
عوض پور اشاره کرد: دیابت بارداری در خانم‌هایی که قبل از حاملگی چاق هستند بیشتر دیده می‌شود و بنابراین کم کردن وزن قبل از بارداری به پیشگیری از ابتلا به این بیماری کمک می‌کند.
وی عنوان داشت: در مرحله اول باید به خانم مبتلا به دیابت بارداری رژیم غذایی مناسب داده شود و در ارتباط با رعایت آن تاکید شود.
عوض‌پور افزود: فعالیت بدنی مناسب یکی دیگر از اصول درمانی است و با توجه به شرایط خانم باردار طراحی می‌شود، بهترین فعالیت بدنی برای خانم باردار پیاده‌روی است که باید حدود ۳۰ دقیقه در روز با شد، شنا کردن و انجام نرمش‌های سبک هم مناسب هستند.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: در صورتی که به هر علتی خانم باردار نباید راه برود و یا قادر به راه رفتن نبود، می‌تواند از ورزش بالاتنه (تکان دادن ریتمیک دست‌ها)، حداقل ۵۰۰ بار در روز، سود ببرد.
وی یادآور شد: خانم‌های با سابقه ابتلا به دیابت بارداری شانس بالایی برای ابتلا به دیابت آشکار در سالهای بعد از زایمان دارند، برای پیشگیری از بروز دیابت در سال‌های بعد، خانم‌های با سابقه دیابت بارداری، باید رژیم غذایی سالم را رعایت کنند، وزن ایده آل داشته باشند و فعالیت بدنی کافی و مستمر انجام دهند.
انتهای پیام/ ک.آ ۳۰۸۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
دیابت.بارداری     هاجر.عوض‌پور     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه        

تاریخ بروز رسانی:   19 آبان 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >