پاندمی کووید، فعالیت‌های تشخیص و شناسایی موارد مبتلا به اچ‌آی‌وی را کاهش داده است

6 آذر 1400
یکی از چالش‌های اصلی در کشور که به شدت تحت تأثیر پاندمی کووید قرار گرفته است؛ افت فعالیت‌های تشخیص و شناسایی موارد مبتلا به اچ.آی.وی است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: یکی از چالش‌های اصلی در کشور که به شدت تحت تأثیر پاندمی کووید قرار گرفته است؛ افت فعالیت‌های تشخیص و شناسایی موارد مبتلا به اچ آی وی است، برای همین به‌منظور اطلاع‌رسانی مناسب و ترغیب به انجام تست در این خصوص، کارزاری کشوری به مدت یک ماه از تاریخ 20 آبان لغایت 20 آذر 1400 تحت عنوان "من نیز آزمایش تشخیص اچ.آی.وی را انجام می‌دهم " در حال اجرا است.
دکتر عبدالمحمد خواجه‌ئیان اضافه کرد: هدف از این کارزار افزایش تشخیص موارد مثبت و ارائه خدمات بیشتر و با کیفیت‌تر به بیماران مبتلا به اچ.آی.وی و عموم مردم در شرایط اپیدمی کووید 19 است.
این مقام مسئول بهداشتی در خصوص نحوه اجرای کارزار اطلاع‌رسانی و دسترسی به تست تشخیصی اچ.آی.وی در استان بوشهر گفت: با تشکیل کمیته استانی نظارت بر اجرایی شدن برنامه کنترل اچ‌آی‌وی (sip)، مقرر شد هر ارگان با توجه به جمعیت تحت پوشش خود در دو محور فعالیت‌های خود را در کمپی " من هم آزمایش اچ.آی.وی می‌دهم " از تاریخ 20 آبان تا 20 آذر 1400 اجرا نماید.
دکتر خواجه‌ئیان یکی از این محورها را بیماریابی در جمعیت‌های کلیدی عنوان کرد و افزود: بیماریابی در جمعیت‌های کلیدی در اصل تشدید برنامه‌های موجود (روتین) با افزایش ظرفیت مراکز ارائه‌دهنده خدمت تست است. انتظار می‌رود با افزایش ظرفیت مراکز ارائه‌دهنده خدمت که تست اچ.آی.وی انجام می‌دهند، تعداد تست‌های تشخیصی به دو برابر ماه قبل افزایش یابد.
رئیس مرکز بهداشت استان بوشهر کاهش استیگما و دسترسی همگانی به آموزش و تشخیص اچ.آی.وی را یکی دیگر از محورهای این کارزار دانست و اظهار کرد: دسترسی عمومی به آموزش و تشخیص اچ.آی.وی به‌صورت نمادین با همکاری سازمان‌های مردم نهاد، مطب‌های خصوصی انجام می‌شود؛ که در جلسه جداگانه‌ای که با همکاری دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی استان برگزار شد مقرر گردید از ظرفیت بالقوه سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در عرصه آسیب‌های اجتماعی استان بهره گرفته شود.

دکتر خواجه‌ئیان خاطرنشان کرد: اعضای فعال معرفی‌شده ضمن آموزش و توجیه علمی با حضور در پایگاه‌های موقت که در تمام شهرستان‌ها راه‌اندازی می‌شود، در کنار مراقبین سلامت اقدام به آموزش، مشاوره و انجام تست اچ.آی.وی برای جمعیت عمومی می‌کنند، در این پایگاه‌ها تمرکز اصلی بر آموزش اچ.آی.وی با روش نوین بوده و در انتها اعلامم شود هر کسی که تمایل دارد می‌تواند به‌صورت رایگان تحت آزمایش قرار گیردو تاکید بر رعایت محرمانگی از ارکان اصلی این فعالیت است.
لازم به ذکر است به‌منظور پایش روند آزمایشات به‌صورت هفتگی گزارش انجام تست به تفکیک مراکز در هر دو محور فوق‌الذکر دریافت می‌شود.

هرسال اول دسامبر به نام روز جهانی ایدز نام‌گذاری شده است، روز جهانی ایدز امسال نیز همانند همیشه برای پایان دادن به انگ و تبعیض، افزایش آگاهی و بهبود کیفیت زندگی افرادی که با اچ.آی.وی زندگی می‌کنند، اهمیت دارد.
شعار روز جهانی ایدز؛ اجازه نمی‌دهیم کرونا برنامه مراقبت اچ.آی.وی را تحت تأثیر قرار دهد، پایان ایدز با پوشش همگانی خدمات پیشگیری، تشخیص، مراقبت و درمان است.

نت‌های پیام/ م.ب 2020

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
اچ‌آی‌وی     ایدز     معاون.بهداشتی     دکتر.عبدالمحمد.خواجه‌ئیان        

تاریخ بروز رسانی:   6 آذر 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >