به مناسبت روز جهانی ایدز صورت گرفت؛
راه‌اندازی اتوبوس سیار ایدز در شهرستان کنگان

10 آذر 1400
کارشناس برنامه اچ.آی.وی (ایدز) شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان از راه‌اندازی اتوبوس سیار ایدز در این شهرستان به مناسبت روز جهانی ایدز خبر داد.

سیده زهره هاشمی در گفتوگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان گفت: اچ.آی.وی یک بیماری عفونی است که اغلب مردم آن را با نام ایدز می‌شناسند درحالی‌که ایدز تنها مرحله انتهایی اچ.آی.وی است که اگر فرد به‌موقع و صحیح تحت مراقبت و درمان قرار گیرد ممکن است تا آخر عمر مرحله ایدز اتفاق نیافتد.
وی بیان داشت: تزریق خون و فرآورده‌های خونی، تماس جنسی بدون استفاده از وسایل محافظت‌شده، مادر آلوده به کودک در دوران حاملگی، زایمان و شیردهی سه‌راه اصلی انتقال ویروس اچ.آی.وی است و لازم به ذکر است از طریق معاشرت و روابط اجتماعی، غذا خوردن و آشامیدن، از راه هوا، استفاده از سرویس‌های بهداشتی مشترک، حیوانات، حشرات منتقل نمی‌شود.
کارشناس برنامه اچ.آی.وی (ایدز) شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان گفت: پیشگیری از ابتلا به ایدز و حمایت از آسیب دیدگان اجتماعی از موارد قابل‌توجهی است که باید بیش‌ازپیش به آن توجه کرد، چه بسا بی‌توجهی به این موضوع سبب گسترش روز افزون این بیماری در سطح جامعه، افزایش نگرانی‌های اجتماعی و همچنین تحمیل هزینه‌های سنگین بر نظام بهداشت و درمان خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: هرسال اول دسامبر به نام روز جهانی ایدز نام‌گذاری شده است، روز جهانی ایدز امسال نیز همانند همیشه برای پایان دادن به انگ و تبعیض، افزایش آگاهی و بهبود کیفیت زندگی افرادی که با اچ.آی.وی زندگی می‌کنند، اهمیت دارد.
هاشمی تصریح کرد: شعار روز جهانی ایدز اجازه نمی‌دهیم کرونا برنامه مراقبت اچ.آی.وی را تحت تأثیر قرار دهد، پایان ایدز با پوشش همگانی خدمات پیشگیری، تشخیص، مراقبت و درمان است.
وی تأکید کرد: هدف شبکه بهداشت و درمان شهرستان کنگان از راه‌اندازی اتوبوس خدمات سلامت، بیماریابی نیست بلکه بیشتر درصدد اطلاع‌رسانی درباره آدرس مراکز بهداشتی تست رایگان اچ.آی.وی ایدز است.
هاشمی گفت: بروشور، پمفلت و تراکت حاوی هشدارها و توصیه‌ها بهداشتی در زمینه ویروس ایدز در اختیار مراجعه‌کنندگان قرار می‌گیرد.
وی افزود: در راستای دستیابی به اهداف و مأموریت‌های تعیین‌شده در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و آگاهی‌بخشی به شهروندان مطابق هماهنگی‌های انجام‌شده با اداره بهزیستی شهرستان با استفاده از ماشین‌های اورژانس اجتماعی اداره بهزیستی (123) اتوبوس سیار ایدز با هدف ارائه خدمات آموزشی، اطلاع‌رسانی، ارائه مشاوره و در صورت نیاز انجام آزمایش اچ.آی.وی با برنامه زمان‌بندی‌شده در نقاط پرجمعیت و آسیب‌پذیر شهر از تاریخ 6 تا 11 آذرماه به شهروندان خدمات ارائه می‌دهد.

انتهای پیام/ م. س 3070

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
کارشناس     سیده.زهره.هاشمی     برنامه.اچ.آی.وی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.کنگان    

تاریخ بروز رسانی:   10 آذر 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >