مسئول درمانگاه ترک اعتیاد بیمارستان شهید گنجی برازجان:
متادون درمانی یکی از موثرترین راه‌های مبارزه با غول اعتیاد است

13 آذر 1400
مسئول درمانگاه ترک اعتیاد بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان گفت: متادون درمانی یکی از موثرترین راه‌های مبارزه با غول اعتیاد است.

فاطمه مصدقی فر به مناسبت دهم آذرماه روز جهانی مبارزه با ایدز و جامعه ایمن در مصاحبه با روابط عمومی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان افزود: اعتیاد به مواد مخدر از مهم‌ترین دغدغه‌های فکری و یکی از ناگوارترین آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود.
وی ضمن اشاره به مشکلات ناشی از اعتیاد در جنبه‌های مختلف بهداشتی و اجتماعی آن بیان کرد: اعتیاد به مواد مخدر در رتبه‌بندی بیماری‌ها به‌عنوان چهارمین بیماری پس از سوانح و حوادث، بیماری‌های قلبی - عروقی و افسردگی قرار دارد.
مصدقی فر اظهار داشت: اعتیاد نه تنها منجر به آسیب‌های شدید و عمیق جسمی و روحی در فرد می‌شود بلکه باعث آسیب‌های اجتماعی متعددی نظیر طلاق، بزه‌کاری، بیکاری، مشکلات تندرستی، فقر، خشونت، رفتار مجرمانه و طرد اجتماعی می‌گردد.
وی همچنین اضافه کرد: اعتیاد به‌صورت تزریقی از شایع‌ترین عوامل انتقال عفونت‌های منتقله از راه خون، بخصوص ایدز و هپاتیت است.
مصدقی فرد با اشاره به قابل‌پیشگیری و درمان بودن بیماری اعتیاد گفت: برنامه‌های مؤثر در درمان اعتیاد نوعاً از اجزای مختلفی تشکیل‌شده که هرکدام به درمان یکی از جنبه‌های بیماری اعتیاد و عوارض آن می‌پردازد.
وی تصریح کرد: بهترین نتایج درمانی زمانی به دست می‌آید که رویکردی چند رشته‌ای و جامع شامل مداخلات متنوع دارویی و روان‌شناختی برای پاسخ به نیازهای گوناگون به کار گرفته شود.
مسئول درمانگاه ترک اعتیاد بیمارستان شهید گنجی برازجان افزود: با توجه به گسترش مصرف مواد افیونی و محرک‌ها در جامعه و مرگ‌ومیر ناشی از آن و همچنین بروز عفونت‌های ایدز و هپاتیت در مصرف‌کنندگان مواد، برنامه درمان نگه‌دارنده با متادون یکی از اصلی‌ترین راه‌های درمان اعتیاد به حساب می‌آید.
وی اظهار داشت: درمان نگه‌دارنده با متادون به‌صورت مؤثری می‌تواند شاخص‌های مرگ‌ومیر مرتبط با مواد افیونی، مصرف مواد افیونی، تزریق مواد، جرائم مرتبط با مصرف مواد مخدر و تن‌فروشی در ازای پول یا مواد مخدر را بهبود بخشد.
مصدقی فرد ضمن اشاره به تصور ساده‌انگارانه رایج در سطح جامعه مبنی بر تبدیل یک نوع اعتیاد به اعتیاد دیگر در درمان نگه‌دارنده با متادون افزود: درمان با متادون باعث کاهش مسمومیت‌های ناشی از مصرف مواد مخدر، کاهش بزه‌کاری در معتادان، کاهش پرداخت به شبکه‌های قاچاق مواد مخدر، حذف مسئله تزریق مواد مخدر، حذف علائم محرومیت و ترک مواد و ماندگاری بالای بیماران در درمان می‌گردد.
وی بیان کرد: ارائه درمان‌های غیر دارویی مکمل (درمان‌های روان‌شناختی) و استفاده از فرصت درمان نگه‌دارنده برای بازگشت فرد معتاد به جامعه بسیار مهم است، چرا که فرد فارغ از مجازات و پیگیری‌های قانونی، سرزنش خانواده و اجتماع و همچنین صرف هزینه زیاد برای تأمین مواد مخدر به یک زندگی عادی برمی‌گردد.
مصدقی فرد یادآور شد: به خاطر داشته باشیم حتی اگر مصرف مواد مخدر در مصرف‌کنندگان متادون به صفر هم نرسد ولی تقلیل شدت اعتیاد، انواع بزه‌کاری‌ها و نابسامانی‌های ناشی از مصرف مواد کاهش چشمگیری در سطح جامعه خواهد یافت که این امر کمک شایانی به زندگی سالم و ایمن افراد جامعه می‌کند.
انتهای پیام/ ب.ا- 4080

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
روز.جهانی.ایدز     درمانگاه.ترک.اعتیاد     فاطمه.مصدقی‌فر     بیمارستان.شهید.گنجی     شهرستان.دشتستان    

تاریخ بروز رسانی:   13 آذر 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >