سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
کم‌شنوایی، شایع‌ترین معلولیتِ حسی محسوب می‌شود

11 اسفند 1400
سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر گفت: کم‌شنوایی، شایع‌ترین معلولیتِ حسی محسوب می‌شود.

دکتر قاسم برجوئی‌فرد در گفت‌وگویی به مناسبت روز جهانی شنوایی با روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر گفت: شیوع کم‌شنوایی به‌شدت در حال افزایش است و این مشکل می‌تواند باعث بروز اثراتِ منفی جدی بر روند رشد گفتار، زبان و شناخت نوزاد و کودک بشود.
وی نقصِ شنوایی نوعی معلولیتِ پنهان دانست و افزود: در جوامع مختلف به دلایلی مثل نبودِ نشانه‌های ظاهری آن در کودک، ناآشنا بودن خانواده‌ها با علائم اولیه آن، عدم اطلاع از خدمات موجود و دانش ناکافی متخصصین درباره میزان شیوع و عوارض بسیار جدی آن با تأخیر زیاد شناسایی می‌گردد.
وی در خصوص این اختلال در بزرگ‌سالان نیز گفت: اختلال شنوایی اغلب سبب ایجاد مشکل در شغل یابی، کار و حفظ شغل می‌شود.
دکتر برجوئی اضافه کرد: هم‌چنین هزینه‌های آموزش استثنایی و از دست دادن فرصت کاری به علت اختلال شنوایی می‌تواند بار قابل‌توجهی بر اقتصاد ملی تحمیل کند.
 سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: ابتلا به بیماری‌های عفونی (مثل مننژیت، سرخک، اوریون و عفونت‌های مزمن گوش)، اختلالات ژنتیکی، مواجهه فرد با اصوات شدید، آسیب سر و گوش، سالمندی و مصرف داروهایی با اثر سمی از علل عمده ناشنوایی محسوب می‌شوند که نیمی از این موارد با اقدامات پیشگیرانه اولیه قابل‌پیشگیری هستند.
وی تصریح کرد: درصد بسیار زیادی اختلالات شنوایی از طریق تشخیص زودهنگام و مدیریت مناسب، قابل‌درمان می‌باشند.
دکتر برجوئی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص تشخیص زودهنگام این مشکل گفت: نتایج تحقیقات حاکی از آن است که برنامه‌های غربالگری مؤثرترین راه برای شناسایی زودهنگام ابتلا به آسیب‌های شنوایی در میان کودکان و نوزادان است.
این مقام مسئول بهداشتی گفت در حال حاضر برنامه غربالگری شنوایی در دو مقطعِ دوره نوزادی و ‌3 تا 5 سالگی انجام می‌گردد.
وی افزود: غربالگری نوزادی در بدو تولد در بیمارستانی یا پس‌ازآن در مراکز خدمات جامع سلامت (در 3 تا 5 روزگی پس از تولد) قابل انجام است.
وی گفت: زمان طلایی برای انجام تست غربالگری به‌موقع تا یک ماهگی، تستِ تشخیصی استاندارد تا 3 ماهگی و مداخله به هنگام، 6 ماهگی نوزاد است.
دکتر برجوئی فرد خاطرنشان کرد: افزایش پوشش برنامه غربالگری ناشنوایی موالید و کودکان 3 تا 5 سال ضرورت دارد.
شعار روز جهانی شنوایی امسال "مراقب شنوایی خود باشید تا یک‌عمر لذت ببرید" است.
انتهای پیام/ م.ب 2020

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
روز.جهانی.شنوایی     کم‌شنوایی     سرپرست.معاونت.بهداشتی     دکتر.برجوئی.فرد        

تاریخ بروز رسانی:   12 اسفند 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >