افـرادی کـه سـابقه آلرژی بینی دارند با احتمال بیشتری ممکن اسـت بـه آسم مبتلا شوند

11 ارديبهشت 1401
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: افـرادی کـه سـابقه انـواع آلرژی‌ها به‌ویژه آلرژی بینی را دارند با احتمال بیشتری ممکن اسـت بـه آسم مبتلا شوند.

هاجر عوض پور در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان گناوه اظهار داشت: آسم یک اختلال التهابی مزمن و غیر واگیر راه‌های هوایی است که در آن بیمار به‌طور مکرر دچار سرفه، تنگی نفس، خس‌خس سینه و احساس فشار بر روی قفسه سینه می‌شود (هرچنـد ممکـن اسـت بیمـار همه این علائم را با هـم نداشـته باشـد).
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت:  منظـور از مـزمن آن اسـت کـه بیماری همیشه در فرد مبتلا وجود دارد حتـی زمـانی کـه فاقـد علامـت است.
وی بیان داشت: علت اصلی این بیماری ناشناخته است ولی تحقیقات نشان داده است کـه ترکیبی از عوامل ارثی (ژنتیکی) و محیطـی در بـروز ایـن بیمـاری نقـش دارند. وجود سابقه آسم، اگزما، آلرژی بینـی و آلـرژی غـذایی در اعـضای خانواده (یعنی وجود استعداد آلرژی)، احتمـال بـروز آسـم را در سایر افراد خانواده افزایش می‌دهد.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه اضافه کرد: مواجهه با برخی عوامل محیطی همچون دود سیگار و اسپند یا آتش، آلودگی هوا، آلاینده‌های شیمیایی و یا تماس‌های شـغلی (نظیـر کارگران لاستیک‌سازی، رنگ‌سازی، چوب‌بری، نانوایی،...) می‌تواند منجـر به بروز آسم شود.
عوض پور با بیان مهم‌ترین عوامل خطری که می‌توانند موجب بـروز و یـا تـشدید علائم آسم شوند گفت: عفونت‌های ویروسی مختلف (سرماخوردگی، آنفلوانزا و.....)، عوامــل حساسیت‌زای استنشاقی چون گـرده گل‌ها، کپک‌ها و قارچ‌ها، گردوخاک، پــر، مــو یــا پوســت حیوانات، هیره (مایت) موجود در گردوخاک خانه‌ها، سوسک و انواع حشرات، تغییرات آب و هوایی به‌خصوص هوای سرد و خشک از عوامل اصلی ایجاد آسم هستند.
وی افزود: بوهای تند (نظیر بوی عطر و ادوکلن)، تغییرات هیجانی شدید (گریه کردن، خندیدن شدید، استرس)، مواد افزودنی در غذاها و آلرژی‌های غذایی به‌ویژه در کودکان، مصرف غذاهای آماده، عدم تغذیه با شیر مادر، کمبود ویتامین D، چاقی و کم‌تحرکی، آلودگی هوا در اثر دود اگزوز و کارخانجات و یا ریزگردها، عوامل شیمیایی موجود در محل کار از دیگر علت‌های ایجاد آسم در افراد است.
عوض پور ادامه داد: برخی داروها همچون بعـضی از مسکن‌ها (آسـپرین، ایبـوپروفن، مفنامیک اسید) و حتی برخی از قطره‌های دارویی چشمی، وزن پایین موقع تولد و سن کم مادر، زایمان به روش سزارین، ورزش و فعالیت فیزیکی، مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک‌ها بخصوص در سال‌های اول زندگی و نیز استامینوفن، تماس مادر در دوران بارداری با دود سیگار از مهم‌ترین عوامل بروز آسم هستند.
وی در خصوص شایع‌ترین علائم آسم اظهار داشت: سرفه بیمـاران آسـمی معمولاً خـشک بـوده و اغلـب در اواسط و آخر شب و اوایل صبح و یا هنگام ورزش و یا مواجهه با محرک‌ها بدتر می‌شود.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت:  اگر سرفه فرد بـیش از 4 هفتـه ادامـه یابد باید از نظر ابتلا به آسم مورد ارزیابی قرار گیرد.
وی در خصوص تنگی نفس بیماران آسمی گفت: در حالت طبیعی تنفس به‌راحتی انجام می‌گیرد. احساس کمبود هوا و بروز تنگی نفـس ممکـن اسـت بـه دلیـل بیماری آسم باشد.
عوض پور عنوان داشت: خس‌خس سینه نوعی صدای زیر اسـت کـه معمـولاً در زمـان بازدم و بیشتر در هنگام شب و انجـام ورزش شـنیده می‌شود. افراد مبتلا به آسم به‌طور مکرر دچار خس‌خس می‌شوند، احساس فشار و گرفتگی در سینه شدت علائم فوق در ساعات مختلف شبانه‌روز، فصول گونـاگون و حـالات مختلف بیماری متفاوت است، البته ممکن است همه علائـم ذکـر شده در یک بیمار وجود نداشته باشد.
داشتن آسم به این معنی نیست که نباید ورزش کنید
عوض پور اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین راه‌های کنترل ایـن بیمـاری، پرهیـز از عوامـل محرکـی است که موجب تحریک راه‌های هوایی و بروز التهـاب و واکـنش در آن‌ها می‌شوند.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیر واگیر شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: داشتن آسم به این معنی نیست که نباید ورزش کنید، راه‌های درمانی می‌تواند از حمله آسم در حین فعالیت جلوگیری کرده و علائم را کنترل کند، ورزش منظم می‌تواند قلب و شش‌های شما را قوی کند این باعث می‌شود علائم این بیماری از بین برود، اگر شما در هوای سرد ورزش می‌کنید، از یک ماسک استفاده کنید تا هوایی که تنفس می‌کنید گرم باشد.
هاجر عوض پور بیان داشت: بر اساس ثبت در سامانه سیب تعداد 966 نفر در شهرستان گناوه مبتلا به آسم هستند، این در حالی است که تعداد افراد مبتلا می‌تواند بالاتر از این رقم باشد.
با توجه به شیوع بالای آسم در دنیا و افزایش روزافزون این بیماری و عوامل خطر آن اولین سه‌شنبه ماه می به‌منظور افزایش دانش عمومی در خصوص بیماری آسم و عوامل خطر آن، برنامه‌ریزی و همکاری در جهت پیشگیری و کنترل این بیماری، به‌عنوان روز جهانی آسم نام‌گذاری شده است.

انتهای پیام/ ک.آ 3080

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه     بیماری.های.غیرواگیر     آلرژی     آسم     هاجر.عوض.پور    

تاریخ بروز رسانی:   11 ارديبهشت 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >