مسئول واحد فراهم آوری و پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
بیمارستان شهید گنجی برازجان، نجات‌بخش جان بیشترین بیماران نیازمند پیوند اعضا در سطح استان بوشهر بوده است

2 خرداد 1401
مسئول واحد فراهم آوری و پیوند اعضای معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بیمارستان شهید گنجی برازجان، نجات‌بخش جان بیشترین بیماران نیازمند پیوند اعضا در سطح استان بوشهر در سال 1400 بوده است.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان، علیرضا باقری در نشستی که به مناسبت گرامیداشت روز اهدای عضو - اهدای زندگی و تقدیر از فعالان و زحمتکشان این عرصه در بیمارستان شهید گنجی برگزار شد، بیان داشت: لیست انتظار بیماران پیوند اعضاء بالغ‌بر 25 هزار نفر است که متأسفانه روزانه در حدود هفت الی 10 نفر از این بیماران به خاطر دریافت نکردن عضو پیوندی جان خود را از دست می‌دهند.
وی ضمن ابراز تأسف از اضافه شدن روزانه حدوداً دوازده نفر به لیست انتظار این بیماران اظهار داشت: با توجه به میزان زیاد تصادفات جاده‌ای در کشور ما، حدوداً دو الی سه هزار نفر بیمار تصادفی مرگ مغزی قابل اهداء در کشور وجود دارد.
باقری اضافه کرد: متأسفانه با تمام تلاش صورت گرفته فقط هزار نفر از هم‌میهنان عزیزمان در مواقع مرگ مغزی عزیزانشان، به عمل برداشت اعضای بیمار مرگ مغزی رضایت می‌دهند و این یعنی حداقل چیزی در حدود شش هزار عضو پیوندی در خاک مدفون می‌گردد و به‌تبع شش هزار نفر هم به خاطر عدم دریافت عضو پیوندی فوت می‌شوند.
وی با اشاره به سابقه تاریخی پیوند اعضاء در ایران عنوان کرد: بی‌شک برنامه پیوند اعضاء از اعضای بدن بیماران مرگ مغزی در ایران مدیون تلاش‌ها و زحمات پزشکی بنام دکتر فاضل است که ایشان خلأ این کار را در ایران به‌خوبی احساس و درک کرده و با توضیحات جامع و مبسوطی که در این زمینه خدمت حضرت امام خمینی (ره) انجام دادند، فتوای شرعی موضوع را از حضرت امام دریافت و با پیگیری‌های ایشان در مجلس تصویب و لذا تاریخ 31/02/1368 به‌عنوان روز اهداء عضو در تقویم رسمی کشور عزیزمان ایران اسلامی نام‌گذاری شد.
وی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات و تلاش‌های سرپرستی و تیم فراهم آوری پیوند اعضای بیمارستان شهید گنجی برازجان اضافه کرد: در سطح استان پرستاران زیادی را برای عضویت در تیم پیوند اعضای بیمارستان‌ها آموزش و تربیت نموده‌ایم ولی علی‌رغم دارا بودن علم، تجربه و تخصص لازم، مسئله مهم و حیاتی اخلاق حرفه‌ای در این کار است که به نظر بایستی سرلوحه همه امور در تیم پیوندی قرار گیرد وگرنه بدون داشتن اخلاق حرفه‌ای در این کار، هیچ موفقیتی را کسب نخواهیم کرد.
مسئول واحد فراهم آوری و پیوند اعضای معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: بی‌شک بیمارستان شهید صادق گنجی با دارا بودن کارکنان و پرستاران زحمتکش، دلسوز و همچنین باسواد در این زمینه در سال گذشته (1400) به‌عنوان بهترین تیم فراهم آوری پیوند اعضاء در سطح استان مشخص شدند.
وی افزود: همان‌طور که میدانیم نگهداری اعضای بدن بیمار مرگ مغزی که قابلیت پیوند را داشته باشد حداکثر تا دو هفته بوده و پرستاران بخش ای سی یو در بیمارستان شهید گنجی بدن بیمار را تا آخرین روز نگه می‌دارند تا فرصت بیشتری برای گرفتن رضایت از خانواده‌های بیماران مرگ مغزی باشد.
باقری با اشاره به اهمیت تشخیص به‌موقع و زودهنگام بیماران مرگ مغزی اشاره داشت: پروسه کاری اهداء عضو بیمار مرگ مغزی عبارت است از شناسایی، نگهداری، گرفتن رضایت از خانواده بیمار و نهایتاً هم اهداء عضو است که درواقع پروسه‌ای زمان‌بر است و در این مدت بایستی بیمار مرگ مغزی به نحوه صحیح مورد مراقبت و درمان قرار بگیرد تا اعضای بدن قابلیت برداشت و پیوند به بیماران دیگر را داشته باشد.
وی در ادامه افزود: بی‌شک برای بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان و تیم فراهم آوری پیوند اعضای این بیمارستان بسی افتخار است که عاملی برای برآورده شدند دعای مادرانی که عزیزان آن‌ها نیازمند دریافت عضو پیوندی در سرتاسر ایران اسلامی می‌باشند و عملکرد این تیم نقش بسزایی در اهدای زندگی دوباره به این بیماران است.
علیرضا باقری ضمن اشاره به عمل برداشت قلب بیمار مرگ مغزی در سال گذشته در بیمارستان شهید گنجی برازجان گفت: یکی از اعمال سخت و مهم برداشتن عضوی مهم و حساس همچون قلب است، در سال گذشته باهمت پزشکان و پرستاران بیمارستان و هماهنگی که با دو تیم جراحی مجزا در خارج از استان انجام شد، این عمل بزرگ برای اولین بار با موفقیت در بیمارستان شهید گنجی انجام شد و عضو برداشته‌شده جهت پیوند به شیراز منتقل شد.
 مسئول واحد فراهم آوری و پیوند اعضای معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ضمن تشکر مجدد از مسئولین و تیم فراهم آوری اعضای پیوندی در بیمارستان شهید گنجی اظهار داشت: یقیناً هر کس در این تیم عضویت دارد و در آن فعالیت می‌کند، خداوند نگاه ویژه‌ای به آن‌ها خواهد داشت چراکه با همه زحمات، فشار روحی و استرس کاری، کماکان باانگیزه کمک به همنوع بیمار درراه رضایت حق‌تعالی گام برمی‌دارند.
سرپرست بیمارستان شهید صادق گنجی برازجان نیز ضمن خوش‌آمد گویی به مسئول تیم فراهم آوری پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی بوشهر به جهت حضور در بیمارستان گفت: یقیناً کار در این تیم تخصصی بسیار مشکل و سخت هست چه در سطح دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و چه در سطح بیمارستان‌ها چراکه کاری بسیار سخت و حساس و درعین‌حال تخصصی است.
شهرام جلال پور در ادامه بیان داشت: جا دارد من هم به‌نوبه خودم ضمن گرامیداشت این روز، از همه عزیزان و زحمتکشان در این عرصه کاری تقدیر و تشکر نمایم و بی‌شک ما هرگز نمی‌توانیم از تلاش‌ها و زحمات پرستاران زحمتکش تجلیل نماییم و خداوند سبحان بهترین اجر و پاداش را به شماها خواهد داد چراکه با انجام این کار، باعث ایجاد روحیه و امید به زندگی مجدد در افراد ناامید می‌شوید.
در این نشست از زحمات سرپرست و مدیریت بیمارستان، دفتر پرستاری و سرپرست و تیم فراهم آوری اعضای پیوندی بیمارستان شهید صادق گنجی با اهداء لوح تقدیر، تجلیل به عمل آمد.
انتهای پیام/ ب.ا- 4080
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
نشست     روز.اهدای.عضو     علیرضا.باقری     شهرام.جلال‌پور     بیمارستان.شهید.گنجی     شهرستان.دشتستان    
   

تاریخ بروز رسانی:   2 خرداد 1401

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >