رئیس شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
نرخ باروری در شهرستان از سال 95 تاکنون روند کاهشی داشته است

1 تير 1401
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: نرخ باروری در شهرستان دشتستان از سال 95 تاکنون روند کاهشی داشته است.

 ماریا خویشدوست در اولین جلسه تشکیل قرارگاه تعالی سلامت و جوانی جمعیت شهرستان افزود: شبکه بهداشت و درمان دشتستان به تنهایی نمی‌تواند در بحث فرزند آوری موفق باشد و تمامی ادارات و دستگاه‌ها طبق قانون مصوب شده در بحث جوانی جمعیت باید نقش خود را ایفا کنند.
خویشدوست تصریح کرد: گام مهم و بعدی ما در بحث جوانی جمعیت این است که تمامی نهادها و دستگاه‌های مذکور باید گزارش‌ها حوزه خود را در این بحث ارائه نمایند.
وی همچنین بیان کرد: همیشه آگاه‌سازی و اطلاع‌رسانی ما را به هدف موردنظر نزدیک می‌کند و من از روسای ادارات و بانکها تقاضا دارم که بنر جوانی جمعیت را بر سر درب ورودی ادارات و بانک‌ها نصب نمایند تا بتوانیم تغییر نگرش و ایجاد انگیزه نماییم و در فضای مجازی نیز باید بتوانیم با تبلیغات گسترده و صحیح در خصوص توسعه جمعیت آموزش و اطلاع‌رسانی نماییم.
خویشدوست همچنین اظهار کرد: برای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت کشور، اولین نکته مهمی که ما باید به آن توجه نماییم شناسایی زنان واجد شرایط بارداری است و در شهرستان دشتستان در حدود 50 هزار و 398 مادر واجد شرایط شناسایی‌شده است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: بیش از 50 هزار نفر گروه هدف ما می‌باشند که باید به‌صورت کارشناسی شده و با کمک روانشناسان ادارات آموزش‌وپرورش، بهزیستی و شبکه بهداشت و درمان زنانی که تمایل به فرزند آوری ندارند، شناسایی و با توجه به وضعیت اقتصادی و شرایط خانوادگی آن‌ها را تشویق به فرزند آوری نماییم.
خویشدوست بابیان اینکه هم‌اکنون شاخص نرخ باروری در شهرستان 1.7 هست و نسبت به میانگین استانی که 1.74 هست، شاخص ما کمتر هست، گفت: تمام تلاش و اقدامات قرارگاه توسعه سلامت و جوانی جمعیت باید در راستای ارتقا و افزایش این شاخص به 1.9 باشد که این شاخص را دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای سال 1401 معین کرده است.
خویشدوست گفت: متأسفانه بیماری کرونا در این دو سال تمام برنامه‌ریزهای حوزه بهداشت را با چالش روبرو کرد و یک عامل قوی و تأثیرگذار در پیشگیری از بارداری بوده است و ما انتظار داریم با برنامه‌ریزی که با کارشناسان این حوزه انجام‌شده است به نرخ باروی سال 95 شهرستان که 1.9 بوده است، برسیم.
وی بیان کرد: در بحث حمایت از خانواده، بیمه سلامت برای حمایت از زنان نابارور قوانینی مصوب نموده است که از سال 1401 اجرایی شده است و این سازمان تمام بالغ درمانی این زنان را پرداخت می‌نماید.
رئیس شبکه بهداشت و درمان دشتستان تصریح کرد: وظایفی که قانون در بحث تعالی سلامت و جوانی جمعیت بر عهده دستگاه‌ها گذاشته است باید به نحو مطلوبی اطلاع‌رسانی شود.
انتهای پیام/ س.غ 3030

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان     ماریا.خویشدوست     قرارگاه.جوانی.جمعیت     تعالی.سلامت    

تاریخ بروز رسانی:   1 تير 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >