کارشناس مسئول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
ارتقای کیفیت مراقبت‌های پیش و دوران بارداری از مرگ نوزادی پیشگیری می‌کند

14 تير 1401
کارشناس مسئول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: ارتقای کیفیت مراقبت‌های پیش از بارداری و دوران بارداری از مرگ نوزادی پیشگیری می‌کند.

فضه امیری در بازدید از بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان (NICU) بیمارستان شهید گنجی برازجان افزود: ارتقاء مراقبت‌های پیش از بارداری باعث تشخیص زودرس و سریع بیماری‌های مادر، قبل از بارداری می‌شود و ما برای درمان و کنترل بیماری مادر زمان داریم که در آینده این مادر بارداری بی‌خطری را طی کند و احتمال مرگ نوزادی و زایمان زودرس کاهش می‌یابد.
امیری اظهار کرد: در طی دوران بارداری اطلاعات و آموزش‌هایی در مورد تغییرات بیولوژیک بدن و مراقبت‌های تغذیه‌ای مثل دریافت کافی ویتامین‌ها و همچنین مراقبت‌های طبی روتین شامل غربالگری دوران بارداری و اقدامات تشخیصی به مادر باردار داده می‌شود که در کاهش خطر مرگ مادر یا سقط و همین‌طور نقایص زمان تولد، وزن کم زمان تولد و عفونت‌ها نقش دارد.
وی تصریح کرد: اهمیت این مراقبت‌ها از آن جهت است که عادات و رفتارهایی که در یک فرد بالغ بی‌خطر هستند، ممکن است برای مادر باردار و کودک او خطرساز باشند.
امیری با اشاره به پنج اقدام اصلی برای داشتن یک بارداری بی‌خطر و یک کودک سالم گفت: مراجعه به پزشک از ابتدای بارداری، ترک دخانیات، الکل و داروها و مصرف غذاهای سالم شامل میوه‌ها، سبزیجات، شیر کم‌چرب، تخم‌مرغ، پنیر و حبوبات؛ مراقبت خوب از سلامتی و انجام ورزش مناسب و کنترل وضعیت سلامت نوزاد توسط پزشک بعد از تولد از اقدامات مهم و اساسی برای داشتن یک بارداری بی‌خطر و یک کودک سالم است.
امیری خاطرنشان کرد: مادر باردار در طی دوران بارداری هشت بار مراقبت روتین می‌شود و درصورتی‌که نیازمند به مراقبت ویژه داشته باشد بر اساس دستور پزشک بین مراقبت‌های روتین پیگیری و مراقبت ویژه از مادر باردار توسط بهورزان و مراقبین سلامت انجام می‌گیرد.
کارشناس مسئول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان دشتستان تصریح کرد: در حال حاضر هزار و 770 مادر باردار توسط بهورزان و مراقبین سلامت مراقبت می‌شوند که از این تعداد 256 مادر باردار نیازمند مراقبت ویژه می‌باشند که قطعاً ارتقا کیفیت مراقبت‌های بارداری به خصوص به مادران نیازمند به مراقبت ویژه در کاهش مرگ نوزادی تأثیر بسزایی دارد.
انتهای پیام/ س.غ 3030

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
بازدید     مراقبت‌های.بارداری     فضه.امیری     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   14 تير 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >