کارشناس مسئول شبکه بهداشت و درمان دشتستان:
گروه سنی ۳۰ تا ۵۹ سال مراقبت‌ها و آزمایش‌های دوره‌ای خود را جدی بگیرند

21 شهريور 1401
کارشناس مسئول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: گروه سنی ۳۰ تا ۵۹ سال (میان‌سال) مراقبت‌ها و آزمایش‌های دوره‌ای خود را جدی بگیرند.

فضه امیری در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: از آنجائی که گروه سنی میان‌سالان (۳۰ تا ۵۹) سال ۳۷ درصد کل جمعیت کشور را تشکیل داده است و حدود ۲۱ درصد کل موارد مرگ مربوط به گروه سنی میان‌سالان است، بیماری در این گروه بیشترین فشار اجتماعی و اقتصادی را به جامعه وارد می‌کند.
 امیری تصریح کرد: میان‌سالان یا به‌عبارت‌دیگر والدین، محور سلامت خانواده هستند و مرگ‌ومیر آن‌ها همه ابعاد سلامت خانواده و اجتماع را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
وی بابیان اینکه، بسیاری از بیماری‌ها به‌کندی پیشرفت می‌کنند و زمانی علائم آن‌ها ظاهر می‌شود که دیگر کار از کار گذشته است، گفت: خوشبختانه به کمک برخی بررسی‌ها و آزمایش‌های دوره‌ای در میان‌سالی، می‌توان قبل از اینکه خیلی دیر شود بعضی از بیماری‌ها را شناسایی و درمان کرد.
امیری بیان کرد: یکی از آزمایش‌های مهم در دوره میان‌سالی، آزمایش چربی خون است و افزایش چربی خون از مهم‌ترین عوامل گرفتگی رگ‌های قلبی محسوب می‌شود که اگر زود تشخیص داده شود می‌توان با کنترل آن از بروز گرفتگی عروق و سکته‌های قلبی و مغزی پیشگیری نمود.
وی تصریح کرد: همچنین می‌توان با انجام آزمایش‌های دوره‌ای به‌موقع؛ عوامل خطر (ریسک فاکتورها) را در برخی بیماری‌ها شناسایی و قبل از اینکه موجب بیماری شوند نسبت به کنترل آن‌ها اقدام کرد.
امیری گفت: در حدود ۸۵ درصد از گروه سنی میان‌سال (۳۰ تا ۶۰) شهرستان دشتستان در طی یک دوره سه‌ساله توسط بهورزان و مراقبین سلامت، مراقبت شده‌اند و بیشتر این افراد نیز آزمایش‌های دوره‌ای خود را انجام داده‌اند و بیماریابی آن‌ها توسط پزشک صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: خوشبختانه با کنترل بیماری کرونا، روند مراقبتی و بیماریابی در این گروه سنی (میان‌سال) در طی سال گذشته تاکنون با فراخوان در فضاهای مجازی، تماس تلفنی و پیگیری‌های انجام شده توسط مراقبین در حال افزایش است.
کارشناس مسئول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان دشتستان اظهار کرد: زمان انجام آزمایش‌های دوره‌ای در میان‌سالان (۳۰ تا ۶۰ سال) که شامل چربی خون، قند خون، آزمایش خون (شمارش کامل گلبول‌های خونی) است، سه‌ساله است و در صورت مشکل در آزمایش‌های و با توجه به عوامل خطر، با نظر پزشک آزمایش‌های تکرار می‌گردد.
انتهای پیام/ س.غ ۳۰۳۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
میانسالان     فضه.امیری     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   22 شهريور 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >