متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
با بازگشایی مدارس و ورود به فصل پاییز شیوع آنفلوانزا را جدی بگیریم

4 مهر 1402
متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با بازگشایی مدارس و ورود به فصل پاییز بیماری آنفلوانزا باید جدی گرفته شود.

دکتر فرهاد عباسی افزود: آنفلوانزا یک بیماری واگیر است که مردم باید این بیماری را بسیار جدی بگیرند زیرا آنفلوانزا ویروسی غیرقابل‌پیش‌بینی است.
وی بیان داشت: همه‌ساله با آغاز فصل پاییز بیماری‌های تنفسی در بین مردم شیوع پیدا می‌کند که سرماخوردگی، آنفلوانزا و بیماری‌های شایع فصلی از این قبیل هستند. در حال حاضر کووید-۱۹ نیز در جامعه در گردش است.
متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: شستشوی مرتب دست‌ها و استفاده از ماسک مهم‌ترین راهکار برای پیشگیری از بروز این بیماری است.
دکتر عباسی اضافه کرد: دوری از افراد مبتلا راهکار بعدی است؛ زیرا  ترشحات دهان و بینی فرد مبتلا یکی از مهم‌ترین راه‌های انتقال این ویروس است.
افراد مبتلا به آنفلوانزا باید حتما در منزل استراحت کنند
وی افزود:  افراد درصورتی‌که دچار این بیماری شدند باید در منزل استراحت کنند، از تماس نزدیک با دیگران خودداری کرده و حتما از ماسک یک‌بارمصرف استفاده کنند.
دکتر عباسی هشدار داد: افرادی که سابقه بیماری‌های زمینه‌ای دارند، گروه‌های خاص مانند کودکان، سالمندان (افراد بالای ۶۵ سال) و افرادی که دارای بیماری نقص ایمنی هستند ضروری است واکسن آنفولانزا را تهیه و تزریق کنند.
آنفلوانزا گلو، بینی و ریه را درگیر می‌کند
متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: آنفلوانزا گلو، بینی و ریه را درگیر کرده و ازآنجایی‌که این ویروس نسبت به سرما مقاوم است در فصول سرد سال منجر به ایجاد بیماری می‌شود.
آنفلوانزا علائمی شدیدتر از سرماخوردگی دارد
وی با اشاره به اینکه تفاوت بیماری سرماخوردگی و آنفلوانزا برای بسیاری از افراد غیرقابل تشخیص است افزود: آنفلوانزا علائمی شدیدتر از سرماخوردگی داشته و با تب، سردرد و درد بدن همراه بوده و احساس خشکی یا زخم در گلو، بی‌اشتهایی، خستگی و سرفه خشک از علائم این بیماری است.
افراد بیمار باید از رفت‌وآمد در مکان‌های عمومی خودداری کنند
دکتر عباسی تصریح کرد: با توجه به اینکه بیماری آنفلوانزا سرعت انتشار بالایی دارد ازاین‌رو افرادی که به این بیماری مبتلا می‌شوند نباید در مکان‌های عمومی رفت‌وآمد کنند زیرا می‌توانند تعداد زیادی از افراد جامعه را مبتلا کنند.
نوشیدن مایعات فراوان و استفاده از مُسکن بسیار کمک‌کننده است
متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: با استراحت در منزل، نوشیدن مایعات گرم فراوان و داروهای مسکن مانند استامینوفن بیماری به‌راحتی قابل‌درمان بوده و پس از حدود یک هفته، بیماری رو به بهبودی خواهد رفت. در مواقع موردنیاز با تشخیص پزشک داروی ضدویروس آنفلوانزا تجویز می‌گردد.

انتهای پیام/ م.ف 1024

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
آنفلوانزا     دکتر.فرهاد.عباسی     متخصص.عفونی     فرهنگ.سلامت        

تاریخ بروز رسانی:   10 آبان 1402

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >