معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر:
۱۵ هزار نفر از خدمات ام.آر.آی بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در سال جاری بهره‌مند شده‌اند

8 آبان 1401
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۵ هزار و ۱۰۶ نفر از خدمات ام.آر.آی بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بهره‌مند شده‌اند.

دکتر احمد یزدان پناه در گفت‌وگو با خبرنگار وبدا اظهار داشت: در حال حاضر سه بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان، بیمارستان شهید گنجی برازجان و مرکز آموزشی درمانی قلب بوشهر دارای دستگاه ام.آر.آی بوده و در حال ارائه خدمات به هم استانی‌های عزیزمان هستند.
وی تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۴ هزار و ۲۵۶ نفر از هم استانی‌هایمان در جنوب استان از خدمات ام.آر.آی بیمارستان کنگان بهره‌مند شده‌اند.
دکتر یزدان پناه همچنین تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۶ هزار و ۹۱۰ نفر از هم استانی‌هایمان از خدمات ام.آر.آی مرکز آموزشی درمانی قلب بوشهر بهره‌مند شده‌اند.
وی بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۳ هزار و ۹۴۰ نفر از هم استانی‌هایمان از خدمات ام.آر.آی بیمارستان شهید گنجی برازجان بهره‌مند شده‌اند.
انجام تصویربرداری برای۶۰۰ نفر به صورت ماهانه در بیمارستان کنگان
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: مرکز ام.آر.آی بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان به‌طور میانگین در طول ماه حدود ۶۰۰ نفر را تصویربرداری می‌کند، به عبارتی از رفتن ۶۰۰ نفر در هرماه به مرکز استان بوشهر و فارس (و هزینه‌های کلان سفر و راه سختی راه) جلوگیری می‌کند.
دکتر یزدان پناه همچنین تصریح کرد: مرکز ام.آر.آی بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان دارای ۳ پزشک متخصص رادیولوژیست و شش پرسنل تصویربرداری در ۳ شیفت کاری از ساعت ۷ صبح الی ۱۱ شب (همه‌روزه به‌جز روزهای تعطیل) به مراجعین خدمات ارائه می‌کند.
وی تصریح کرد: تصویربرداری‌های MRI به دو بخش تزریقی و بدون تزریق تقسیم می‌شود که انجام تصویربرداری همراه با تزریق به نسبت زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد.
دکتر یزدان پناه افزود: بخش MRI بیمارستان امام خمینی (ره) کنگان دو روز در هفته (یکشنبه و چهارشنبه صبح) را به پذیرش بیماران تزریقی اختصاص داده است که در هر شیفت ۸ بیمار پذیرش می‌شود و در شیفت‌های دیگر این واحد تصویربرداری ۱۲ الی ۱۵ بیمار غیر تزریقی پذیرش می‌گردد که این آمار در شیفت شب به ۱۰ الی ۱۲ بیمار می‌رسد.
دو مرکز ام.آر.آی در شهرستان بوشهر فعال است
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص خدمات MRI در شهرستان بوشهر نیز گفت: در حال حاضر دو مرکز ام.آر.آی در شهرستان بوشهر فعال است که یک مرکز در مرکز آموزشی درمانی قلب بوشهر با مشخصات 1.5 تسلا GE است و دیگری در بیمارستان تأمین اجتماعی است.
بار مراجعات بیماران نیازمند به ام.آر.آی بر روی مرکز آموزشی درمانی قلب بوشهر است
وی افزود: با وجود اینکه چند مرکز ام.آر.آی در شهرستان‌های استان داریم، حجم مراجعات از سطح استان به مرکز آموزشی درمانی قلب بوشهر بسیار زیاد است و با وجود سه شیفت کاری ولی این حجم مراجعات سبب طولانی شدن صف انجام ام. آر.آی شده است و گاهاً بیمار ممکن است ۳۵ روز در صف انجام ام. آر. آی منتظر باشد.
دکتر یزدان پناه با بیان اینکه برای کاهش زمان انجام ام.آر.آی در مرکز استان، پیگیر مجوز راه‌اندازی یک مرکز دیگر نیز هستیم گفت: انجام ام آر آی بیماران بستری در بیمارستان‌های نیز بر عهده مرکز آموزشی درمانی قلب بوشهر است که روزانه برای ۵۰ تا ۵۵ نفر، در این مرکز ام.آر. آی انجام می‌شود.
وی گفت: علاوه بر ام.آر.آی عادی و تخصصی، هفته‌ای یک روز ام.آر.آی به‌صورت بیهوشی برای کودکان، نوزادان و بزرگ‌سالانی که از دستگاه ام.آر. آی ترس دارند در مرکز آموزشی درمانی قلب بوشهر انجام می‌شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: همچنین اندازه‌گیری میزان رسوب آهن در قلب و کبد بیماران تالاسمی (T2٫ استار) هم در این مرکز انجام می‌شود و این خدمات سبب کاهش چشمگیر مراجعه هم استانی‌های عزیز به استان‌های مجاور شده است.
دکتر یزدان پناه در خصوص مرکز ام.آر.آی بیمارستان شهید گنجی برازجان نیز گفت: روزانه به‌طور تقریبی بین ۳۰ تا ۴۰ ام.آر.ای در بیمارستان شهید گنجی برازجان انجام می‌گیرد که بعضاً یک بیمار ممکن است برحسب تشخیص پزشک معالج، نیاز به انجام سه یا چهار ام.آر.ای از قسمت‌های مختلف بدن را داشته باشد و آمار ارائه شده بالا شامل تعداد افرادی که خدمت دریافت کرده‌اند نه تعداد ام.آر.ای ‌انجام شده است، لذا این آمار برای ام.آر.ای انجام شده بسیار بالاتر خواهد بود.
بیماران بستری در بیمارستان برازجان برای دریافت خدمات ام.آر.ای نیازی به اعزام به بخش خصوصی ندارند
وی تصریح کرد: بیماران بستری در بیمارستان شهید گنجی  برازجان برای دریافت خدمات تشخیصی ام.آر.ای نیازی به اعزام به بخش خصوصی شهرستان و یا مرکز استان نداشته و این خدمت مهم را بدون مشکلات اعزام بیمار و جابجایی‌های که بعضاً ممکن بود حتی به بیمار آسیب هم برساند، دریافت می‌کنند.
دکتر یزدان پناه اضافه کرد: خوشبختانه بخش ام.آر.ای بیمارستان شهید گنجی برازجان از پرسنل و پزشکان خوب و باکیفیتی برخوردار است و شامل چهار پزشک متخصص رادیولوژی جهت انجام گزارش‌های تشخیصی – تخصصی ام.آر.ای گرفته شده از بیماران، پنج نفر پرسنل کارشناس رادیولوژِی جهت انجام ام.آر.ای و دو نفر منشی و تایپیست است.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: خوشبختانه تمامی ام.آر.ای‌‌های موردنیاز بیماران از جمله مغز، مهره‌های گردن، پشتی و کمری، شانه، لگن استخوانی، لگن زنان، مفصل ران و مفصل استخوان خاجی، زانو، مچ پا، کف پای بیماران دیابتی، کبد و کیسه صفرا و همچنین گوش داخلی، چشم، عروق وریدی و شریانی، عروق شریانی و وریدی مغز و ام آر ای جنین و ... انجام می‌شود.انتهای پیام /م.غ ۱۰۲۳


آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


   

تاریخ بروز رسانی:   8 آبان 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >