مراقبت‌های پیش از بارداری سلامت نوزاد و مادر را ارتقاء می‌دهد

18 آبان 1401
کارشناس مسئول سلامت خانواده مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: مراقبت‌های پیش از بارداری سلامت نوزاد و مادر را ارتقاء می‌دهد و باعث کاهش استرس در خانواده‌ها می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ فاطمه بهمن اعلام داشت: انجام مراقبت‌های پیش از بارداری موجب می‌گردد که مادر حاملگی خود را با شرایط بهتری آغاز نماید و خطراتی را که موجب عوارض بد حاملگی می‌گردد در دوران پیش از بارداری اصلاح نماید و درنتیجه مشکلات آینده را برای سلامتی خود و فرزندش کاهش دهد.
وی اضافه داشت: عده‌ای از خانم‌ها در سنین باروری از بیماری‌های مختلف مزمن رنج می‌برند و این بیماری‌ها می‌تواند اثرات سوء روی بارداری آن‌ها داشته باشد و موجب سقط، مرگ نوزادی، ناهنجاری مادرزادی و دیگر عوارض گردد.
وی گفت: بیماری‌هایی مانند آسم، بیماری قلبی، فشارخون، دیابت، اختلالات تیروئید، چاقی، پوسیدگی دندان و استعمال دخانیات، منجر به پیدایش عوارض در مادر و نوزاد می‌گردد.
بهمن شناسایی این بیماری‌ها و تحت کنترل قرار دادن آن‌ها در دوران پیش از بارداری را در پیشگیری از عوارض سوء آن‌ها بر روی مادر و جنین مهم دانست و خاطرنشان کرد: مراقبت‌های پیش از بارداری سلامت نوزاد و مادر را ارتقاء می‌دهد و باعث کاهش استرس در خانواده‌ها می‌گردد.
این کارشناس مسئول تأکید کرد: مراقبت‌های پیش از بارداری هم‌اکنون در کلیه مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت انجام می‌گیرد و کسانی که تصمیم به باروری برنامه‌ریزی‌شده دارند می‌توانند این خدمات را به‌صورت رایگان دریافت نمایند.
وی در خصوص اجرا مراقبت‌های پیش از بارداری بیان داشت: گرفتن شرح‌حال اولیه شامل بررسی سوابق بارداری و زایمان قبلی، بیماری‌ها، ناهنجاری‌ها و رفتار پرخطر، معاینه بالینی توسط پزشک، درخواست آزمایش خون، ادرار، پاپ اسمیرو...، تجویز مکمل‌های فولیک اسید یا یدوفولیک، ایمن‌سازی جهت واکسن سرخجه و توام در صورت نیاز و همچنین خدمات مشاوره‌ای رایگان توسط کارشناس تغذیه و روانشناس مواردی است که در مراکز خدمات جامع سلامت برای مادران در دوران پیش از بارداری انجام می‌گردد.

انتهای پیام/ ا.س-3000
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
مراقبت‌های.بارداری     فاطمه.بهمن     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   18 آبان 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >