مراقبت از پای فرد مبتلا به دیابت را جدی بگیرید

22 آبان 1401
کارشناس واحد بیماریهای غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: به دلیل بروز اختلال در عصب های حسی و حرکتی پاها در فرد مبتلا به دیابت، زخم پا در این بیماران شایع است و به همین دلیل مراقبت از پای آنان بسیار اهمیت دارد و باید جدی گرفته شود.

بهاره صالحی به روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان گفت: بی حسی، کرختی پا، عفونت و دیر بهبود یافتن زخم و جراحت های پا عارضه های شایع در افراد دیابتی است.
وی با اشاره به ضرورت بررسی دقیق و روزانه پا در افراد دیابتی افزود: مبتلایان به دیابت باید پاهای خود را به طور روزانه از نظر وجود قرمزی ، تورم ، تغییر رنگ، زخم ، ترک خوردگی و ترشح بررسی کنند.
صالحی بیان کرد: این افراد باید هر روز پاهای خود را با آب ولرم و صابون شستشو داده و بین انگشتان را با حوله نرم، خشک کرده و به منظور پیشگیری از خشکی پوست از روغن زیتون و یا نرم کننده ها استفاده نمایند.
این کارشناس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان به افراد دیابتی تاکید کرد: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و استفاده از وسایل گرمایشی در منزل، مبتلایان به دیابت از نزدیک کردن پای خود به آتش ، بخاری ، شوفاژ و هر وسیله گرمایی دیگر خودداری کرده و به منظور پیشگیری از سوختگی با آب گرم، پیش از حمام دمای آب را اندازه گیری نمایند.
بهاره صالحی همچنین گفت: برای مراقبت از بهداشت پاها ، ناخن های پا با دقت کوتاه شده و در صورتیکه دید بیمار مشکل داشته باشد، شخص دیگری ناخن های او را کوتاه کند و درخانه از کفش راحتی و دمپایی مناسب استفاده شود.

انتهای پیام/ س.غ- 3030

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
دیابت     زخم.پای.دیابتی     بهاره.صالحی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   22 آبان 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >