متخصص بیماری‌های اعصاب و روان دشتستان:
شیوع دیابت در بیماران افسرده در حدود دو برابر جمعیت عادی است

23 آبان 1401
پزشک متخصص بیماری‌های اعصاب و روان بیمارستان شهید گنجی برازجان گفت: شیوع دیابت در بیماران افسرده حدود 5/1 تا ۲ برابر جمعیت عادی است.

دکتر فرزانه باباعلی در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان دشتستان افزود: بین افسردگی، اضطراب و بیماری دیابت ارتباط دوطرفه‌ای وجود دارد به صورتی که شیوع افسردگی در این افراد ۱۲ درصد است.
دکتر باباعلی تصریح کرد: عموماً افسردگی در هنگام تشخیص اولیه دیابت، هنگام بروز عوارض دیابت (بی‌حسی، گزگز و مورمور کردن اندام‌ها، مشکلات بینایی …) و یا تبدیل درمان خوراکی به تزریقی (انسولین) دیده می‌شود.
وی با اشاره به اینکه افراد دیابتی مبتلا به افسردگی اغلب جوان، مؤنث، کمتر تحصیل‌کرده، چاق و سیگاری هستند، عنوان کرد: افسردگی باعث تشدید علائم دیابت، تقویت شکایات درد و مزمن شدن آن و افرایش ده برابری احتمال نقص عملکرد در مبتلایان به دیابت می‌شود.
متخصص بیماری‌های اعصاب و روان بیان کرد: متأسفانه افسردگی از طریق کاهش انرژی، تمرکز و حافظه و انگیزه، باعث کاهش رسیدگی به خود در افراد دیابتی شده و همچنین باعث افزایش هزینه‌های درمان و بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه می‌شود که می‌تواند بار مالی برای بیماران به همراه داشته باشد.
فرزانه باباعلی بابیان اینکه حدود نیمی از موارد مرگ در دیابت به دلیل سکته مغزی و قلبی است، گفت: افسردگی می‌تواند این احتمال را بالا ببرد، به همین دلایل غربالگری ازنظر افسردگی در این بیماران مهم است.
دکتر باباعلی تصریح کرد: اضطراب و حملات هراس می‌تواند کنترل دیابت را سخت‌تر کند بنابراین غربالگری افراد دیابتی ازنظر اضطراب بسیار مهم است و باید جدی گرفته شود.
وی با اشاره به اینکه، افراد مبتلا به اختلالات مزمن روان‌پزشکی (افسردگی، دوقطبی...) به دلیل عدم تحرک و فعالیت‌های بدنی، مصرف داروهای روان‌پزشکی در معرض دیابت، فشارخون و چربی خون قرار دارند، تأکید کرد: پایش این بیماران، کسب شرح‌حال شخصی و خانوادگی در مورد دیابت، بیماری قلبی و سایر ریسک فاکتورها مثل سیگار کشیدن و هم‌چنین اندازه‌گیری منظم وزن، دور کمر، فشارخون، قند و چربی خون در این افراد مهم است و پزشکان و همچنین مراقبین سلامت و بهورزان باید به آن توجه داشته باشند.
انتهای پیام/ س.غ 3030

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
دیابت     فرهنگ.سلامت     دکتر.فرزانه.باباعلی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دشتستان        

تاریخ بروز رسانی:   23 آبان 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >