سنگ بنای درمان دیابت نوع ۲ افزایش فعالیت بدنی و رژیم غذایی سالم است

2 اسفند 1401
کارشناس بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: سنگ بنای درمان دیابت نوع ۲٫ سبک زندگی سالم از جمله افزایش فعالیت بدنی و رژیم غذایی سالم است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ محیا دهقانی اعلام داشت: به علت افزایش شیوع بیماری دیابت و هزینه‌هایی که بر فرد، خانواده و جامعه تحمیل می‌کند، آموزش و آگاه‌سازی نقش بسزایی در پیشگیری و کنترل این بیماری دارد.
وی بیان داشت: دیابت یک بیماری مزمن است که زمانی رخ می‌دهد که پانکراس دیگر قادر به ساخت انسولین نباشد یا زمانی که بدن نتواند از انسولین تولیدشده به‌خوبی استفاده کند.
این کارشناس سه نوع اصلی دیابت را شامل نوع ۱٫، نوع ۲٫ و بارداری دانست و افزود: دیابت نوع ۱٫ در افرادی رخ می‌دهد که بدن آنها انسولین کم یا اصلاً انسولین تولید نمی‌کنند به این معنی که برای کنترل سطح گلوکز خون نیاز به تزریق روزانه انسولین وجود دارد و بیشتر در کودکان و نوجوانان رخ می‌دهد.
 او اضافه داشت: دیابت نوع ۲٫ متداول‌ترین نوع این بیماری است و با گلوکز بالای خون در شرایط مقاومت به انسولین مشخص می‌شود. سنگ بنای درمان دیابت نوع ۲٫ سبک زندگی سالم از جمله افزایش فعالیت بدنی و رژیم غذایی سالم است. بااین‌حال، با گذشت زمان بیشتر افراد مبتلا به دیابت نوع ۲٫ برای کنترل سطح گلوکز خون خود به داروهای خوراکی و یا انسولین نیاز خواهند داشت.
 کارشناس بهبود تغذیه مرکز بهداشت عنوان داشت: دیابت بارداری (GDM) نوعی دیابت است که باعث بالا رفتن قند خون در دوران بارداری می‌شود. GDM معمولاً پس از بارداری ناپدید می‌شود، اما زنان مبتلا و فرزندانشان در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲٫ در آینده هستند.
کارگاه آموزشی با موضوعات آشنایی با دیابت، علائم و عوارض آن، پیشگیری و کنترل دیابت و نحوه تغذیه صحیح در افراد دیابتیک ویژه گروه افراد میان‌سال و سالمند در صداوسیمای بوشهر برگزار شد و در پایان ضمن پاسخ به سؤالات، سطح قند خون ناشتا و فشارخون شرکت‌کنندگان بررسی گردید و به افراد دارای قند خون بالا و یا در معرض خطر ابتلا به دیابت تحت مشاوره قرار گرفتند.
انتهای پیام/ ا.س-۳۰۰۰٫
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
دیابت     فرهنگ.سلامت     محیا.دهقانی     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   2 اسفند 1401

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >