هفته سلامت و " سلامتی برای همه با پزشکی خانواده "

9 ارديبهشت 1402
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در پیامی به مناسبت آغاز هفته سلامت گفت: برخی اقشار آسیب‌پذیر و گروه‌های سنی، بیش از سایر افراد از کرونا در دنیا آسیب دیده‌اند؛ برای کشورهای جهان تصمیم گرفتند بار دیگر شعار "سلامتی برای همه" را سرلوحه برنامه‌های توسعه سلامت و خدمت‌رسانی خود در این زمینه قرار دهند.

متن این پیام به شرح زیر است:
امسال با توجه به آسیب‌هایی که همه‌گیری جهانی کرونا به اقتصاد جهانی و روند توسعه کشورهای جهان زده است و شواهدی که نشان می‌دهد برخی اقشار آسیب‌پذیر و گروه‌های سنی بیش از سایر افراد از کرونا در دنیا آسیب دیده‌اند کشورهای جهان تصمیم گرفتند بار دیگر شعار "سلامتی برای همه" را سرلوحه برنامه‌های توسعه سلامت و خدمت‌رسانی خود در این زمینه قرار دهند.
این شعار در سال‌های گذشته به‌عنوان شعاری جهانی در راستای ارتقای سلامت در جهان انتخاب شد و تغییرات اساسی در رویکرد خدمات بهداشتی در دنیا ایجاد نمود.
در رویکرد سلامتی برای همه مقرر بود خدمات سلامت به همه افراد و اقشار جامعه برسد و نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران نیز با راه‌اندازی و گسترش شبکه بهداشت و درمان در سراسر کشور، دسترسی به خدمات سلامت را در اقصی نقاط ایران اعم از روستاها و مناطق عشایری تسهیل نمود و از زمره کشورهایی بود که بارها به دلیل کیفیت خدمات و گسترش جغرافیایی خدمت‌رسانی مورد تحسین جهانیان قرار گرفت.
کشورهای پیشرو در برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع توانسته‌اند با رویکرد سلامت‌نگر، کل‌نگر و توجه به همه ابعاد سلامتی و ریشه‌یابی علل بیماری درروش و محیط زندگی و نیز تشخیص و درمان به‌موقع همراه با کاهش پرداخت مستقیم از جیب مردم، ضمن ارتقای سلامتی فرد، خانواده و اجتماع با هزینه کرد کارا و اثربخش منابع منجر به عدالت در سلامت و درنهایت ارتقای رضایت مردم و ارائه‌کنندگان خدمات سلامتی شوند.
 با توجه به اهمیت این موضوع، برنامه پزشکی خانواده در شعار امسال هفته سلامت گنجانده شده است تا توجه و تمرکز بیشتری بر روی این برنامه و اهمیت و نقش آن در ارتقای سلامت جامعه مدنظر قرار گیرد.
بی‌تردید برای انجام چنین اقدام مهمی همراهی تمام اجزای نظام سلامت به‌خصوص سازمان‌ها و صندوق‌های بیمه‌گر و دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی از ضرورت تام برخوردار است.
خوشبختانه در این مقطع از زمان همراهی فوق با مدیریت هماهنگ و هدفمند وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در عالی‌ترین سطح خود و حول محور سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه سلامت و قانون برنامه ششم توسعه کشور، شکل‌گرفته و نتیجه این تعامل و همکاری، تهیه دستور عمل حاضر بوده که امید است به یاری ایزد متعال و همکاری تمام متصدیان نظام سلامت از سطح ستاد تا محیطی‌ترین واحدها و به‌ویژه پزشکان و تیم سلامت بتوانیم این برنامه ارزشمند و تکلیف قانونی را به نحو احسن اجرا کرده و بدین ترتیب گامی جدی در حل مشکلات و نارسائی‌هایی موجود برداریم.

انتهای پیام/ م.ب 2020

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
بیانیه     هفته.سلامت     معاون.بهداشت     دکتر.قاسم.برجوئی‌فرد        

تاریخ بروز رسانی:   9 ارديبهشت 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >