دیّر هرسال پیرتر می‌شود

27 ارديبهشت 1402
رئیس شبکه بهداشت و درمان دیر گفت: آمار جمعیت سالمند شهرستان دیّر روندی رو به رشد داشته و نیاز به توجه ویژه است.

عباس آدمیت‌نسب در نشست کمیته آماری شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر با اشاره به اهمیت جوانی جمعیت در سال‌های اخیر و تأکید مقام معظم رهبری بر آن، اظهار کرد: اگرچه این مسئله طی سال‌های اخیر موردتوجه و تمرکز بیشتری است اما در حال حاضر روند سالمندی با شیب بیشتری در کشور در جریان است که برای پیشگیری از وارد شدن آسیب‌های اجتماعی باید برنامه‌ریزی مدونی صورت گیرد.
وی افزود: جمعیت شهرستان دیّر نیز با روند تدریجی در حال پیر شدن است و از 8.5 درصد در سال ۱۴۰۰ به 8.8 درصد در سال ۱۴۰۱ رسیده است که به‌منظور آگاه کردن مردم از این قضیه به مناسبت هفته جمعیت برنامه‌های متنوعی در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: فرهنگ‌سازی‌های که قبلاً در راستای کاهش جمعیت جامعه انجام گرفته امروز سبب شده هنجار تک‌فرزندی و بی‌فرزندی در جامعه رواج پیدا کند که باید تلاش مضاعفی برای اصلاح این فرهنگ صورت گیرد.
نرخ بارداری و رشد جمعیت در شهرستان دیّر روند مطلوبی ندارد
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیّر با اشاره به نرخ باروری در این شهرستان گفت: استاندارد نرخ باروری در کشور ۲.۴ لحاظ شده اما برای نگه‌داشتن وضعیت کشور در شرایط مطلوب باید به نرخ جایگزین ۲.۱ برسیم و در این بین بر اساس آمار موجود نرخ باروری کشور 1.7 است و شهرستان دیّر نیز همین نرخ را در داده‌های آماری نشان می‌دهد که وضعیت مطلوبی نیست.
وی افزود: نرخ باروری در شهرستان دیّر از 1.8 در سال ۱۴۰۰ به 1.7 در سال ۱۴۰۱ رسیده که کاهش ۱/۰ در پی داشته است.
آدمیت‌نسب با اشاره به نرخ باروری در جمعیت تحت پوشش مراکز خدمات جامع سلامت گفت: کمترین نرخ باروری در جمعیت تحت پوشش مرکز خدمات جامع سلامت مربوط به دیّر با 1.35 و بیشترین مربوط به مرکز بردستان با 2.31 است.
وی اضافه کرد: نرخ باروری در جمعیت تحت پوشش مرکز آبدان 1.62 مرکز بردخون 1.83 مرکز دوراهک 2.01 است.
وی نرخ رشد جمعیت شهرستان دیّر را نامطلوب عنوان کرد و گفت: نرخ رشد جمعیت در دیّر 0.87 در آبدان 1.01 در بردخون 1.17 در دوراهک 1.29 و در بردستان 1.47 و به‌طورکلی نرخ رشد جمعیت شهرستان 1.07 است که باید برای آگاهی بخشی جامعه و مضرات کم شدن جمعیت و عواقب آن تلاش مضاعف صورت گیرد.

انتهای پیام/ ح.ن ۳۰۵۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
جوانی.جمعیت     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.دیر    

تاریخ بروز رسانی:   27 ارديبهشت 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >