مسئول دبیرخانه قرارگاه جوانی جمعیت:
الگوی باروری در ایران در حال تغییر است/ خدمات پیش‌گیری از ناباروری در نظام شبکه ادغام می‌شود/گزارش تصویری

3 خرداد 1402
سرپرست مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت و مسئول دبیرخانه قرارگاه جوانی جمعیت گفت: هرچند شمار موالید کشور نسبت به سال گذشته ۳.۷ کاهش‌یافته اما امروز الگوی باروری در ایران در حال تغییر است.

 صابر جباری در حاشیه بازدید از مرکز خدمات جامع سلامت نبی اکرم (ص) بوشهر اظهار داشت: بررسی آمار موالید نشان می‌دهد، امروز نرخ موالید از ۲ به سه فرزند معادل ۲.۵ درصد و از سه‌به‌چهار و بیشتر نیز ۱۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.
وی ادامه داد: آمار مربوط به موالید بیانگر این است که مردم ایران شعار فرزند کمتر زندگی بهتر که مربوط به گذشته بود را کنار گذاشته است.
جباری نرخ باروری در کشور را ۱.۶ اعلام کرد و گفت: هرچند شمار موالید کشور در سال گذشته زیر یک‌میلیون و ۱۰۰ نفر بوده است که نسبت به سال قبل ۳.۷ درصد کاهش نشان می‌دهد، اما بعد از اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های جوانی جمعیت شاهد تغییر الگوی باروری در کشور هستیم.
 وی بیان کرد: رویکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارائه خدمات مرتبط با ازدواج، باروری سالم، مشاوره فرزند آوری، ترویج زایمان طبیعی، تشخیص به هنگام و درمان ناباروری، پیشگیری از سقط‌جنین و ارائه خدمات آسان، ارزان و کریمانه به خانواده‌های ایرانی باهدف کاهش هزینه‌های اقتصادی و روانی باروری است.
 جباری ادامه داد: ارائه خدمات آموزش‌های هنگام ازدواج در قالب برنامه کاربردی به زوجین و بهسازی، تجهیز و ساخت خوابگاه متأهلی دانشجویی در دستور کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارد.
 وی ادامه داد: ترویج بیشتر زایمان طبیعی، مهار و پایش سقط خود به خودی که در کشور متأثر از سبک زندگی، استفاده از برخی محصولات غذایی تراریخته و سایر عوامل دیگر ازجمله آلودگی هوا از دیگر برنامه‌های وزارت بهداشت است.
سه میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد
 وی با اشاره به زیرپوشش قرار گرفتن کامل خدمات درمان ناباروری در کشور گفت: در همین ارتباط امسال خدمات پیش‌گیری از ناباروری در نظام شبکه ادغام می‌شود.
 جباری افزود: در زمان حاضر ۱۰۳ مرکز درمان ناباروری سطح سه فوق تخصصی دولتی و نیمه‌دولتی و ۳۶ مرکز سطح ۲ ناباوری نیز در کشور فعال است که کنار خدمات طب جدید خدمات ایرانی و سنتی نیز ارائه می‌شود که در پیشگیری از ناباروری فعال هستند.
 وی ادامه داد: برای اینکه خدمات درمان ناباروری در دسترس مردم و ارزان باشد ۹۰ درصد خدمات این مراکز به‌صورت بیمه ارائه می‌شود.
 جباری افزود: زوجین نابارور بر اساس مصوبه هیئت دولت از سطح یک از سوی پزشکان عمومی نشان‌دار می‌شوند و به این صورت ۹۰ درصد خدمات ارائه‌شده به آن‌ها زیرپوشش بیمه قرار دارد.
وی گفت: در زمان حاضر سه میلیون زوج نابارور (نابارور اولیه و ثانویه) در کشور وجود دارد.
 آمار دقیقی از سقط‌جنین وجود ندارد
 مسئول دبیرخانه قرارگاه جوانی جمعیت بابیان اینکه آمار رسمی از سقط‌جنین در کشور وجود ندارد گفت: با الگوسازی‌های خوبی که در مورد سقط‌جنین انجام‌شده وزارت بهداشت در نظام شبکه و گروه‌های مردمی نفس که کار آن پیش‌گیری از سقط عمدی جنین است نشان می‌دهد با اصلاح ذهنیت مردم از سقط‌جنین جلوگیری می‌شود.
 وی ادامه داد: بر اساس پیمایش وزارت بهداشت علت اصلی سقط‌جنین مسائل اقتصادی نیست بلکه در مرحله اول نخواستن فرزند بیشتر و کم بودن حدفاصل بین موالید و پس‌ازآن مسائل اقتصادی مطرح است.
 جباری با تأکید بر اینکه نوجوانان نسل پیشران کشور به شمار می‌روند گفت: حدود پنج سال فرصت وجود دارد تا کشور را از سالخوردگی جمعیت نجات دهیم چراکه با این روند رشد جمعیت حدود ۲۰ سال آینده به ازای هر پنج سالمند یک کودک خواهیم داشت که این وضعیت خطرناکی برای کشور رقم می‌خورد و اقتدار کشور در معرض تهدید قرار می‌گیرد.
 وی در خصوص جشنواره دانش‌آموزی ایران جوان بمان در استان بوشهر گفت: این جشنواره برنامه مبتکرانه‌ای است که تلاش شده با استفاده از توان نسل نوجوان خانواده‌ها را به فرزند آوری و مطالبه خواهر و برادر بیشتر تشویق کنند.
 جباری اظهار کرد: همچنین برگزاری این جشنواره همدلی، هم‌افزایی، مشارکت دستگاهی و مردمی سازی فرزند آوری را به‌خوبی نشان داد.
در این بازدید سرپرست مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت و مسئول دبیرخانه قرارگاه جوانی جمعیت در کلاس آموزش پیش از ازدواج مرکز خدمات جامع سلامت نبی اکرم (ص) بوشهر حضور پیدا کرد و با جوانان به گفتگو پرداخت و همچنین با اهدای گل از پرسنل و جوانان حاضر در کلاس تقدیر کرد.
انتهای پیام/

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

 


کلمات کلیدی:
    جشنواره.جوانی.جمعیت     جشنواره.دانش.آموزی     بوشهر     دانشگاه     علوم.پزشکی.بوشهر    
قرارگاه.جمعیت    

تاریخ بروز رسانی:   3 خرداد 1402

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >