نوشیدنی‌های شیرین شده صنعتی یکی از عوامل مهم ناباروری هستند/ کاهش وزن به هر میزان موجب کاهش خطر ناباروری می‌گردد

9 خرداد 1402
مدیر توسعه و ارزیابی تحقیقات معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: نوشیدنی‌های شیرین شده صنعتی یکی از عوامل مهم ناباروری هستند.

دکتر امامت ضمن گرامیداشت هفته ملی جمعیت در ژورنال کلاب عوامل زیست‌محیطی و تغذیه‌ای مؤثر بر ناباروری اظهار داشت: ازجمله فعالیت‌های این معاونت در کمیته علمی جوانی جمعیت، برگزاری ژورنال کلاب با موضوعات مرتبط با باروری برای اساتید و کارکنان بوده است.
وی با ارائه دو مقاله در خصوص اهمیت تغذیه و تأثیر آن بر باروری بیان کردند: نوشیدنی‌های شیرینی شده صنعتی و مخصوصاً نوشابه‌ها ازجمله عوامل تغذیه‌ای مهم افزاینده خطر ناباروری هستند. همچنین چاقی در هر دو جنس زمینه‌ساز ناباروری است و کاهش وزن به هر میزان می‌تواند خطر ناباروری را کاهش دهد.
عضو هیئت‌علمی گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با ارائه یک مورد مقاله در مورد مواجهه خانم‌ها با آلاینده‌های محیطی ازجمله اتیل پارابن و تریکلوزان و بنزوفنون افزودند این ترکیبات می‌تواند باعث افزایش خطر ناباروری گردد.
دکتر ارفعی نیا افزود: ترکیبات ذکر شده در فرمولاسیون لوازم آرایشی-بهداشتی، داروها، عطر و حشره‌کش استفاده می‌شوند و مواد شیمیایی مختل‌کننده غدد درون ریز بدن هستند که با اختلال در سیستم هورمونی بدن می‌توانند اثرات منفی ازجمله ناباروری را باعث شوند.
عضو هیئت‌علمی گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: از آنجایی که خانم‌ها مصرف بالایی از لوازم آرایشی و بهداشتی دارند، باید اطلاع‌رسانی در خصوص عوارض نامطلوب این محصولات  بر باروری با تأکید بیشتری صورت گیرد.

کلمات کلیدی:
ناباروری     هفته.ملی.جمعیت     دکتر.امامت     دکتر.ارفعی‌نیا     معاونت.تحقیقات.فناوری    

تاریخ بروز رسانی:   9 خرداد 1402

تعداد بازدید:   ۴

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >