بیماری‌های قلبی و عروقی اولین علت مرگ‌ومیر در شهرستان بوشهر

18 تير 1402
کارشناس مسئول توسعه شبکه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی نسبت به سال قبل افزایش داشته و رتبه نخست علل مرگ در شهرستان بوشهر را به خود اختصاص داده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، معصومه کدخدایی بیان داشت: بررسی‌های آماری مربوط به سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی نسبت به سال قبل افزایش داشته و رتبه نخست علل مرگ در شهرستان بوشهر را به خود اختصاص داده است.
وی گفت: آمارهای سال ۱۴۰۱ گویای این است که سرطان‌ها و تومورها با ۱۴ درصد عامل دوم مرگ‌ومیر و حوادث غیر عمد شامل ترافیکی و غیر ترافیکی با ۹ درصد، سومین علت مرگ‌ومیر شهرستان هستند.
این کارشناس مسئول گفت: مرگ ناشی از بیماری‌های دستگاه تنفسی را با ۴.۷ درصد عامل چهارم و بیماری‌های عفونی و انگلی با 4.3 درصد موارد فوت در رتبه پنجم علل مرگ‌ومیر بوشهری‌ها است.
کارشناس مسئول توسعه شبکه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر اظهار داشت: در دسته‌بندی مرگ ناشی از سرطان‌ها در سنوات اخیر، سرطان‌های ریه و پستان بیشترین علت مرگ را به خود اختصاص داده‌اند.
وی برنامه "ارزیابی میزان خطر ده سال سکته‌های قلبی و مغزی " را مفید دانست و بیان داشت: به‌منظور اجرای این برنامه، مرکز بهداشت شهرستان بوشهر در سال گذشته با استقرار تیم‌های تخصصی خود در ادارات دولتی از جمله اداره بنادر و کشتیرانی، اداره غله، پست، مخابرات، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مدیریت شعب بانک ملی، خدمات خطر سنجی (آزمایش‌های میزان قند و چربی خون) را در کلیه کارمندان سنین بالای ۳۰ سال ارائه نموده است.
کدخدایی افزود: حاصل این خطرسنجی‌ها، شناسایی، مشاوره و ارجاع به پزشک و مراقبت از ۸ هزار و ۷۴۵ بیمار دیابتی و ۷ هزار و ۲۷۲ بیمار فشارخونی است.
 این کارشناس مسئول افزود: این برنامه برای ۵۶ هزار و ۸۴۱ نفر از شهروندان در مراکز ۱۸ گانه خدمات جامع سلامت شهرستان بوشهر در حال اجراست.


 انتهای پیام/ ا.س-۳۰۰۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
مرگ.و.میر     بیماری.قلبی.عروقی     مرکز.بهداشت.بوشهر     معصومه.کدخدایی    

تاریخ بروز رسانی:   18 تير 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >