مراقبت‌های بهداشتی حجاج توسط تیم مرزی مستقر در فرودگاه بین‌المللی بوشهر

20 تير 1402
پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر با هدف ارائه خدمات و رصد موارد مشکوک بیماری‌های حجاج تا پایان پروازها، در فرودگاه این استان فعال شده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، رئیس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر اعلام داشت: هم‌زمان با ورود حجاج بیت‌الله الحرام به کشور، تیم پایگاه مراقبت مرزی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر با استقرار در نقطه صفر مرزی در محل فرودگاه بین‌المللی بوشهر، کلیه زائران را مورد مراقبت بهداشتی و بیماریابی قرار دادند.
حمید حبیبی‌نیا افزود: با توجه به برگزاری مراسم عظیم حج تمتع و حضور زائرین از کشورهای مختلف در این مراسم معنوی و احتمال شیوع بیماری‌های نو پدید و باز پدید در نقاط مختلف جهان نظیر بیماری کرونا، آنفلوانزا، آبله میمونی و ... احتمال سرایت و انتقال این بیماری‌ها در بین زائران وجود دارد.
وی ادامه داد: لازم است به‌منظور پیشگیری از ورود هرگونه بیماری به داخل کشور از طریق حجاج، برنامه‌های کنترلی و پیشگیرانه طبق شیوه‌نامه‌های مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نقطه صفر مرزی و در بدو ورود زائران به عمل آید.
حبیبی‌نیا اضافه کرد: همه حجاج و زائرین استان بوشهر که 906 نفر هستند، در چهار پرواز عصر یکشنبه و دوشنبه از سرزمین وحی عازم کشور شدند که بدین منظور تیم مراقبت مرکز بهداشت با ورود اولین گروه حجاج در محل فرودگاه بین‌المللی بوشهر حضور داشتند.
 این مقام مسئول اشاره داشت: تیم مراقبت سلامت مرکز بهداشت شهرستان شامل پزشک، کارشناسان بهداشتی ستاد شهرستان، کارشناسان پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی هوایی و کارشناسان آزمایشگاه، کلیه حجاج را در ابتدای ورود به سالن فرودگاه تحت کنترل قرار دادند.
 وی ادامه داد: تیم مراقبت با استفاده از دماسنج لیزری نسبت به اندازه‌گیری درجه حرارت بدن تک‌ تک افراد اقدام کرده و به‌منظور بیماریابی، با مشاهده دقیق وضعیت جسمانی و حال عمومی آن‌ها در صورت داشتن علائم ظاهری و مشکوک مثل سرفه، افراد را برای بررسی و معاینه دقیق‌تر به پزشک تیم ارجاع دادند.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر افزود: برای غربالگری از کلیه حجاج دارای علاِئم بیماری کووید ۱۹، تست سریع کرونا حین ورود از آن‌ها گرفته شد.
حبیبی‌نیا گفت: از روبوسی و دست دادن با افراد دارای بیماری تنفسی خودداری کنید، موازین بهداشت فردی شامل شستشوی صحیح و مکرر دست‌ها را رعایت کنید، آداب تنفسی هنگام سرفه و عطسه یعنی پوشاندن دهان و بینی با دستمال را رعایت کنید و فاصله حداقل یک متر با فرد دارای علائم را رعایت کنید.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر خاطرنشان کرد: در صورت بروز علائم تنفسی یا اسهال از آغاز سفر تا 14 روز پس از بازگشت از حج یا کشورهای عربی حتماً به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی یا پزشک معالج خود مراجعه کنید.

          
 انتهای پیام/ ا.س-3000
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
مراقبت.بهداشتی.مرزی     بازگشت.حجاج.بوشهری     حمید.حبیبی.نیا     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   20 تير 1402

تعداد بازدید:   ۳

چاپ خبر |فايل متن خبرارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >