نمونه‌گیری از فرد، جبران آب و الکترولیت‌های بدن در مواجهه با بیمار مشکوک به التور ضروری است

24 تير 1402
رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه در کمیته التور عنوان کرد: مهم‌ترین اقدامات لازم در مواجهه با بیمار مشکوک به التور نمونه‌گیری از فرد، جبران آب و الکترولیت‌های بدن است.

محمدامین شایسته نیا افزود: با توجه به شروع فصل گرما و احتمال بروز موارد بیماری‌های اسهالی در منطقه با توجه به ماهیت جمعیت غالب سیال و کارگری شهرستان عسلویه و با آغاز برگشت زائرین خانه خدا و پیش رو بودن اربعین حسینی اهمیت بیماری اسهالی و بروز بیماری التور قابل بحث و بررسی قرار گرفت.
وی در ادامه بیان کرد: وبا یک بیماری اسهالی حاد است که می‌تواند ظرف چند ساعت منجر به کم‌آبی شدید و مرگ شود.
شایسته نیا راه انتقال بیماری از راه مدفوعی-دهانی عنوان و تصریح کرد: آب‌های سطحی یا آب‌هایی که به هر صورتی آلودگی با میکروب پیدا کنند علاوه بر اینکه ویبریوکلرا مدت‌ها در آن باقی می‌ماند می‌تواند منبع انتقال بیماری باشد، غذاهایی که کمی بعد از پختن آلوده شده‌اند و چند ساعت در بیرون از یخچال باقی می‌مانند محیط خوبی برای رشد میکروب وبا هستند و غذاهای دریایی خام یا نیمه‌پز به‌ویژه صدف و میوه‌جات و سبزی‌های خام نیز می‌توانند بیماری را انتقال دهند.
شایسته نیا تأکید کرد: استفاده از آب آشامیدنی سالم، مصرف میوه‌ها و سبزی‌های شسته و ضدعفونی شده، استفاده از غذای پخته کاملاً داغ شده، شستشوی مناسب ظروف و لوازم مورداستفاده، شستشوی دست‌ها با آب و صابون قبل از تهیه، توزیع و خوردن غذا و قبل از دادن غذا یا شیر به کودک از راه‌های پیشگیری از ابتلا به این بیماری است.
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه، جلسه هماهنگی و برنامه‌ریزی کنترل بیماری وبا در شهرستان عسلویه با حضور رئیس و معاون بهداشتی شبکه، کارشناسان ستادی، سرپرستان مراکز خدمات جامع سلامت و کارشناسان ناظر محیطی برگزار شد.
انتهای پیام/ م.ک ۳۰۹۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
التور     محمدامین.شایسته‌نیا     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.عسلویه    

تاریخ بروز رسانی:   24 تير 1402

تعداد بازدید:   ۲

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >