تشدید نظارت‌های بهداشت محیطی بر اماکن مذهبی شهرستان بوشهر در ایام سوگواری امام حسین(ع)

3 امرداد 1402
رئیس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: هم‌زمان با ایام سوگواری سالار شهیدان، نظارت بازرسان بهداشت محیط شهرستان بوشهر افزایش می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر؛ حمید حبیبی نیا افزود: نظارت بهداشتی عمومی ازجمله ايمني مواد غذايي، بهداشت آب، جمع‌آوری و دفع صحیح فاضلاب و زباله و بهداشت فردی در تجمعات مراسم عزاداری محرم و صفر باید مورد توجه قرار گیرد.
وی اضافه کرد: با توجه به‌ضرورت کنترل عوامل محیطی در این ایام که  مقارن با فصول گرم سال است و به‌منظور پیشگیری از بروز مشکلات بهداشتی و طغیان بیماری‌های منتقله از آب و غذا و کاهش زمینه انتقال بیماری‌ها به‌ویژه بیماری کرونا، بازرسان  بهداشت محیط در کلیه مراکز شهری و روستایی از کلیه محل‌های عزاداری در سطح شهرستان بازدید و علاوه بر نظارت بر بهداشت آن اماکن، اقدام به کلر سنجی و نمونه‌برداری از آب مصرفی و همچنین  آموزش متصدیان محل‌های برگزاری مراسم می‌نمایند.
این مقام بهداشتی توزیع نذورات به‌صورت خشک را توصیه کرده و افزود: در صورت پخت‌وپز نیز متصدیان باید دارای کارت معاینه پزشکی بوده و کلیه نکات بهداشتی را در حین تهیه و توزیع رعایت کنند.
رئیس مرکز بهداشت شهرستان بوشهر خاطرنشان کرد: فراورده‌های خام دامی باید با کشتار مجاز  و یا بسته‌بندی با تایید وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی باشد. از بسته‌بندی غذای پخته قبل از مصرف با زمان بیش از دو ساعت خودداری شود و در صورت لزوم تا زمان مصرف در دمای زیر 4 درجه سانتی‌گراد و یا بالای 63 درجه سانتی‌گراد قرار گیرد . تاکید بر استفاده از ظروف یک‌بارمصرف مناسب جهت سرو مواد غذایی سرد و گرم ( استفاده از ظروف بر پایه گیاهی جهت مواد غذایی گرم) نیز مورد تاکید است.
کارشناس مسئول بهداشت محیط در این خصوص تصریح کرد:  با توجه به برپایی موکب‌ها و ایستگاه‌های صلواتی خاص در این ایام و گاهی در دسترس نبودن سیستم خنک‌کننده در این اماکن، رعایت بهداشت فردی، بهداشت آب و مواد غذایی و همچنین مدیریت پسماند ( زباله‌های تولیدی ) نقش مؤثری در پیشگیری از بیماری‌ها را به دنبال خواهد داشت .
سپیده محسنی اهمیت کنترل و پیشگیری از بیماری کرونا  به‌عنوان یک فاکتور خطرناک در تجمعات را یادآور شده و توجه به موضوعات مرتبطی همچون تهویه مناسب، استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی تا حد ممکن را خواستار شد.
وی از شهروندان خواست در صورت بروز هرگونه مشکل بهداشتی در محل‌های برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی، نسبت به ثبت و گزارش دهی در سامانه 190 ویژه رسیدگی به مشکلات بهداشتی  اقدام نمایند.
انتهای پیام/ ا.س-3000
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
نظارت     محرم.و.صفر     حمید.حبیبی‌نیا     مرکز.بهداشت.بوشهر    

تاریخ بروز رسانی:   3 امرداد 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >