کارشناس بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر:
نوشیدن دوغ کم‌نمک و آب‌میوه‌های آبدار در زمان گرمازدگی را فراموش نکنید

14 امرداد 1402
کارشناس بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: در زمان گرمازدگی نوشیدن دوغ کم‌نمک و آب‌میوه‌های آبدار را فراموش نکنید.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، محمدصادق موجی اظهار داشت: گرمازدگی یک بیماری مرتبط با گرما است که می‌تواند در شرایطی که فرد در معرض درجه حرارت بالا قرار می‌گیرد رخ دهد، در واقع در این شرایط توانایی بدن برای مقابله با گرما و تنظیم حرارت بدن دچار اختلال و دمای درون بدن افزایش می‌یابد و فرد دچار گرمازدگی می‌شود.
وی اضافه کرد: شدت گرمازدگی می‌تواند از خفیف تا شدید باشد اما باید توجه داشت که گرمازدگی را باید جدی گرفت چرا که عدم‌مداخله در زمان مناسب می‌تواند به مغز و ارگان‌های حیاتی آسیب بزند و حتی باعث مرگ شود.
این کارشناس مسئول بیان داشت: فردی که دچار این عارضه می‌شود علائمی شایعی همچون گیجی، حالت تهوع، بی‌حالی، رنگ‌پریدگی، سردرد، تشنگی، تعریق و گرفتگی عضلانی و تپش قلب شدید دارد.
وی عنوان داشت: گرمازدگی اغلب با کم شدن آب بدن همراه است، وقتی فردی دچار گرمازدگی می‌شود در ابتدا باید در یک مکان با تهویه خنک قرار گیرد و حجم لباس‌هایش را کم کند و دوش آب ولرم یا خنک بگیرد.
موجی اظهار داشت: باید توجه داشت به دلیل اینکه در زمان تعریق مقداری از الکترولیت‌های مهم و ضروری بدن از جمله پتاسیم و سدیم دفع و تعادل این الکترولیت‌ها دچار مشکل می‌شود، برای برگشت این تعادل و برطرف کردن کم‌آبی بدن مخلوط آب خنک با کمی نمک، آب‌میوه‌های خنک و آبدار مثل هندوانه، طالبی، خیار و دوغ‌های کم‌نمک خنک مصرف شود.
کارشناس مسئول بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر شربت‌های خانگی سنتی مثل مخلوط خاکشیر و تخم شربتی با کمی آب‌لیمو و شکر را در بهبود این افراد مؤثر دانست و اظهار داشت: ضروری است به‌تدریج و آهسته این مایعات میل شود تا دچار مشکلات گوارشی نگردید.
موجی تأکید داشت: در شرایط گرمازدگی باید از نوشیدنی‌های حاوی کافئین مثل قهوه یا نسکافه، چای خنک یا نوشیدنی‌های ورزشی کافئین دار خودداری کنید چرا که مواد حاوی کافیین دار بوده و باعث دفع بیشتر آب بدن می‌شوند، باید در نظر داشت افرادی که در محیط‌هایی با دمای بالا کار می‌کنند یا در محل کار خود در معرض حرارت بالا قرار دارند، بیشتر مستعد گرمازدگی هستند.
این کارشناس خاطرنشان کرد: برخی از گروهای سنی مثل نوزادان، کودکان و سالمندان و افرادی که دچار بیماری‌های قلبی و ریوی، فشارخون بالا، دیابت، چاقی و بیماری‌های اعصاب و روان هستند بیشتر به گرمازدگی مستعد هستند و توصیه می‌شود که این افراد در ساعات اوج گرمای هوا که معمولاً ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر است از خانه خارج نشوند.
محمدصادق موجی اظهار داشت: اگر در صورت ضرورت مجبور به ترک خانه هستید، حتماً یک بطری آب یا شربت‌های خانگی کم شیرین خنک همراه خود داشته باشند و از لباس‌های نخی با رنگ روشن استفاده کنند و به‌هیچ‌عنوان در ساعات یاد شده در محیط بیرون اقدام به ورزش نکنند.
 انتهای پیام/ ا.س ۳۰۰۰

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
گرمازدگی     محمدصادق.موجی     فرهنگ.سلامت     مرکز.بهداشت.بوشهر        

تاریخ بروز رسانی:   14 امرداد 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >