کارشناس بهبود تغذیه مرکز بهداشت بوشهر:
اضافه‌وزن و چاقی با افزایش ریسک افسردگی همراه است

20 شهريور 1402
کارشناس بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: اضافه‌وزن و چاقی با افزایش ریسک افسردگی همراه است و کاهش وزن سبب کاهش ابتلا و بهبود در فرد مبتلا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان بوشهر، فاطمه مرادی گفت: مطالعات نشان داده‌اند که احتمال ابتلا به افسردگی در افراد چاق، ۲۵ درصد بیشتر از افرادی است که چاق نیستند.
 این کارشناس اظهار داشت: برنامه غذایی متشکل از غلات تصفیه‌شده، شیرینی‌ها، غذاهای چرب و سرخ‌شده، چربی ترانس، گوشت قرمز، گوشت‌های پروسه شده و لبنیات پرچرب با ابتلا به افسردگی ارتباط مستقیم دارد
وی افزود: رژیم سرشار از میوه و سبزی‌های تازه، غلات کامل، روغن‌زیتون، لبنیات کم‌چرب و آنتی‌اکسیدان‌ها با ابتلا به افسردگی ارتباط معکوس دارد.
 کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر خاطرنشان کرد: دریافت منابع غذایی حاوی امگا ۳ مثل گردو، روغن کانولا، بذر کتان و دانه چیا ریسک افسردگی را کاهش می‌دهد.
این کارشناس گفت: زعفران ضدافسردگی است و استفاده ۳۰ میلی‌گرم زعفران در روز باعث بهبود افسردگی می‌شود.
مرادی اظهار داشت: املاح سلنیوم در سلامت روان نقش دارد و منابع غذایی سلنیوم شامل مغزها و دانه‌ها، غلات کامل، حبوبات و غذاهای دریایی و گوشت‌هاست.
این کارشناس نتیجه کمبود تریپتوفان ها را افسردگی دانست و بیان داشت: منابع غذایی تریپتوفان شامل بوقلمون، مرغ، لوبیا، تخم‌مرغ، پنیر چدار و سویاست.
مرادی گفت: ورزش منظم ریسک افسردگی را کاهش داده و حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت ورزشی توصیه می‌شود و خواب کافی نیز می‌تواند سبب کاهش افسردگی شود.
 انتهای پیام/ ح.گ ۳۰۰۱
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
اضافه‌وزن     چاقی     افسردگی     فرهنگ.سلامت     فاطمه.مرادی     مرکز.بهداشت.بوشهر    
   

تاریخ بروز رسانی:   20 شهريور 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >