مهم‌ترین دلیل اضافه‌وزن و چاقی عدم تعادل بین کالری دریافتی و مصرفی است/غربالگری ۱۲۰۰ نفر در یک سال اخیر

19 مهر 1402
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه گفت: مهم‌ترین دلیل اضافه‌وزن و چاقی عدم تعادل بین کالری دریافتی و مصرفی است.

پریسا قلی خانی تصریح کرد: چاقی و اضافه‌وزن همان چربی‌های اضافه‌ایست که دور شکم، پهلو، ران و باسن تشکیل می‌شوند، وقتی ذخایر چربی بدن بیش‌ازحد طبیعی می‌شود، با این بیماری مواجه می‌شوید.
کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان عسلویه افزود:  بیش از هزار و ۲۰۰ نفر در یک سال اخیر مورد غربالگری چاقی، لاغری و اضافه‌وزن قرار گرفته‌اند که از این تعداد ۵۷۱ نفر مرد و ۶۴۸ نفر زن بوده‌اند و تحت نظر مشاور تغذیه قرار دارند.
وی افزود: تغذیه نامناسب در دوران نوزادی و بلوغ، باعث افزایش تعداد سلول‌های چربی در بدن می‌شود، متأسفانه در این مقطع از زندگی، برای کاهش تعداد سلول‌های چربی، برنامه‌ریزی مناسبی وجود ندارد و نوزاد چاق به نوجوان چاق و نوجوان چاق به بزرگ‌سال چاق، تبدیل خواهد شد.
 قلی خانی در ادامه بیان کرد: چاقی می‌تواند ریسک بروز بیماری‌های جسمی و روحی را مانند؛ دیابت نوع ۲، کلسترول بالا، بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، زانودرد، کاهش اعتماد به نفس، افسردگی و... را افزایش دهد.
این کارشناس تغذیه تأکید کرد: داشتن رژیم غذایی مناسب، برنامه ورزشی منظم و سبک زندگی سالم در پیشگیری از چاقی و داشتن وزن مناسب اهمیت بالایی دارد.
قلی خانی، ورزش را عامل مهمی در کاهش وزن عنوان و تصریح کرد: ورزش از طریق مختلف در کاهش وزن نقش دارد ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی، دویدن آهسته یا دوچرخه‌سواری، به‌ویژه زمانی که با شدت کم تا متوسط و برای حداقل ۳۰ دقیقه انجام می‌شوند، می‌توانند در یک جلسه به کالری سوزی قابل‌توجهی منجر شوند.

انتهای پیام/ م.ک ۳۰۹۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
چاقی     فرهنگ.سلامت     پریسا.قلی‌خانی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.عسلویه    

تاریخ بروز رسانی:   19 مهر 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >