غیر از جسم، روان هم نیاز به سلامت دارد/خدمات روانشناسی رایگان در مراکز خدمات جامع سلامت

22 مهر 1402
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بخش دیگری غیر از جسم ما به نام روان نیز، نیاز به سلامتی و مراقبت دارد.

دکتر قاسم برجوئی فرد به مناسبت هفته سلامت روان در گفت‌وگو روابط عمومی معاونت بهداشت دانشگاه اظهار داشت: به خود و دیگران یادآور شویم که بخش دیگری غیر از جسم ما به نام روان نیز، نیاز به سلامتی و مراقبت دارد؛ و علاوه بر اینکه از جسممان مراقبت می‌کنیم باید به روانمان نیز توجه نشان داده و از آن مراقبت کنیم.
وی ضمن تبریک هفته سلامت روان تأکید کرد: اینکه صرفاً اختلال نداشته باشیم، سلامت روان را تضمین نمی‌کند؛ بلکه ما باید احساس رضایت و خوشبختی نیز داشته باشیم.
دکتر برجوئی فرد افزود: متأسفانه سهم قابل‌توجهی از افرادی که مبتلا به اختلالات روان هستند، نشانه‌های اختلال خود را جدی و نیازمند دریافت درمان نمی‌دانند و از مراجعه به متخصص خودداری می‌کنند.
این مقام مسئول بهداشتی اظهار کرد: انتظارات منفی از آینده و دیگران، پوچی و فقدان معنا در زندگی، احساس تنهایی و غربت، احساس در جا زدن و عدم رشد، ... می‌تواند نشانه‌های کوچکی برای اشخاصی باشد که روانشان نیاز به مراقبت دارد.
خدمات روانشناسی در مراکز خدمات جامع سلامت به صورت رایگان خدمات ارائه می‌شود
دکتر برجوئی‌فرد گفت: ممکن است اختلالی مثل اضطراب و یا افسردگی و وسواس که با دریافت یک یا دو قلم دارو و یا دریافت چند جلسه مشاوره و روان‌درمانی به راحتی بهبود یابد، مشکلات دیگری همچون نارضایتی در روابط بین زوجین و یا افت تحصیلی و یا از کار و شغل کناره گرفتن و ... نیز به آن اضافه و این اختلالات ساده مزمن‌تر شوند.
وی خاطرنشان کرد: در نظام مراقبت‌های بهداشتی در سطح مراکز خدمات جامع سلامت و خانه‌های بهداشت، ظرفیت مناسبی برای مردم وجود دارد که با انجام غربالگری‌های اولیه که توسط مراقب سلامت و بهورزان انجام می‌گیرد، مردم از سلامت روان خود باخبر شوند و در صورت نیاز از پزشکان مراکز و روانشناسان رایگان شاغل در مراکز شهری استفاده نمایند.
وی بابیان اینکه برای جسم سالم تغذیه سالم و تحرک کافی بسیار لازم است گفت: با توجه به سبک زندگی امروزی، تحرک بسیار کم شده است که باید توجه به ورزش و فعالیت‌های جسمی موردتوجه جدی قرار بگیرد.
همه‌ساله هفته پایانی مهرماه (۱۸ لغایت ۲۴ مهرماه) به نام هفته سلامت روان نام‌گذاری شده است.
شعار امسال هفته "سلامت روان مسئولیت فردی و اجتماعی همه ماست" است.
انتهای پیام/ م.ب ۲۰۲۰

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
هفته.سلامت.روان     معاونت.بهداشت     دکتر.قاسم.برجوئی‌فرد     معاونت.بهداشت        

تاریخ بروز رسانی:   22 مهر 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >