در یک سال گذشته؛
۹ بیمار مبتلا به سل در شهرستان عسلویه شناسایی شده‌اند

23 مهر 1402
کارشناس بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه از شناسایی ۹ بیمار مبتلا به سل در یک سال اخیر در این شهرستان خبر داد.

عفیفه گودرزی در گفت‌‍‌وگو با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه به مناسب روز ملی سل گفت: پس از شناسایی این مبتلایان، ۵۴ نفر از اطرافیان بیماران شامل ۴۸ فرد بزرگ‌سال و ۶ کودک زیر ۶ سال مورد ارزیابی قرار گرفتند که یک بیمار مبتلا به سل شناسایی شد.
گودرزی مهم‌ترین منبع عفونت سل را بیمار مبتلا به سل ریوی که دارای سرفه و خلط گسترده مثبت دانست و اذعان داشت: سل یک بیماری باکتریال است و عفونت سلی (آلودگی به میکروب سل) زمانی اتفاق می‌افتد که فرد باکتری سل را در بدنش حمل کند اما تعداد آن‌ها کم بوده و در حالت خفته قرار دارد؛ در این حالت این باکتری‌های خفته تحت کنترل سیستم دفاعی بدن بوده و باعث بیماری نمی‌شوند. بسیاری از مردم جهان به این عفونت دچار بوده اما درعین‌حال سالم هستند.
این کارشناس مبارزه با بیماری‌های واگیر بیان کرد: درصورتی‌که ﺑﯿﻤﺎﺭی ﺳﻞ پارﺍﻧﺸﯿﻢ ﺭﯾﻪ ﺭﺍ ﺩﺭگیر کرده ﺑﺎﺷﺪ ﺑﻪ ﺁﻥ ﺳﻞ ﺭﯾﻮی اﻃـﻼﻕ می‌شود و ﺍﺑﺘﻼی ﺳﺎﯾﺮ ﺍﻋﻀﺎی ﺑﺪﻥ به‌غیراز ریه‌ها را خارج ریوی می‌گویند؛ کـﻪ شامل گره‌های لنفاوی بدن از جمله مدیاستن، پلور، استخوان‌ها و مفاصل (مخصوصاً ستون فقرات)، مجاری اداری سیستم عصبی مننژ، روده‌ها و دیگر اعضا است.
وی با تأکید بر عدم انتقال بیماری سل از طریق غذا، آب تماس جنسی، تزریق خون یا نیش حشرات ادامه داد: شایع‌ترین علامت ابتلا به سل ریوی سرفه پایدار به مدت ۲ هفته یا بیشتر که معمولاً همراه با خلط باشد و ممکن است با سایر علائم تنفسی نظیر تنگی نفس، درد قفسه سینه، یا پشت و خلط خونی باشد و یا علائم عمومی شامل تب، کاهش اشتها، کاهش وزن، بی‌حالی، تعرق شبانه، خشتگی زودرس و...) همراه باشد.
کارشناس مبارزه با بیماری‌های واگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان عسلویه تأکید کرد: اساس درمان بیماری سل را درمان دارویی تشکیل می‌دهد در اکثر موارد خطر سرایت بیماری پس از دو هفته از آغاز درمان مؤثر از بین رفته و با تکمیل دوره درمان منبع عفونت زا از جامعه حذف خواهد شد؛ بنابراین شناسایی و درمان بیماران مسلول مسری تنها اقدام اساسی برای پیشگیری از گسترش بیماری محسوب می‌شود و به همین دلیل این درمان به‌صورت رایگان در اختیار بیماران مبتلا به سل قرار می‌گیرد.
وی خاطرنشان کرد: افرای مشکوک به سل و دارای سرفه پایدار طی دو هفته می‌توانند با مراجعه به مرکز خدمات جامع سلامت مورد آزمایش و ارزیابی رایگان قرار گیرند.

انتهای پیام/ م.ک ۳۰۹۰
آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید

کلمات کلیدی:
شناسایی     سل     عفیفه.گودرزی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.عسلویه    

تاریخ بروز رسانی:   23 مهر 1402

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >